| nebunademika a întrebat:

Am 14 ani si vreau sa ma duc la liceul militar, ce sa fac? este o decizie buna? ce stiti depsre liceul militar nu conteaza care? va multumesc si astept parerile voastre daca merita sa ma duc!

Răspuns Câştigător
| mariomario a răspuns:

Nu iti recomand, alege altceva.iti spun asta din proprie experientza

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
www.liceul-militar.ro
Dacă îţi place arma şi uniforma şi mai ai şi simţul răspunderii poţi face o carieră militară de succes.
Pa, pa.

| tyana a răspuns:

Liceele militare se gasesc in Alba-Iulia, Breaza si Campulung.Sunt colegii militare.Este obligatoriu ca in perioada liceului sa stai in internatul acestuia. E mult mai strict programul ca in alte scoli insa daca iti place merita sa incerci.Pentru inscriere trebuie sa te interesezi la Centrul Militar Regional de care apartii.Dosarul e ceva mai complex decat la un liceu obisnuit si trebuie sa te interesezi din timp, chiar de acum.Multa baftahappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma bucur pentru tine Daca-ti place armata mai bine bate mai sus daca intelegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Si eu am 14 ani, sunt in clasa a7-a si vreau sa dau la liceul militar Stefan cel Mare din Campulung.As vrea sa stiu ce program are, cum sunt profesorii si elevii. big grin... daca ma puteti ajuta si pe mine va rog sa ma contactati la id-ul de mess: simplu. em_m.

| irina3893 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hei! dupa multe cautari pe net am ajuns aici laughing acum ai 21 de ani? ce ai facut ai dat sau nu la militar? si eu as vrea sa dau, dar aud tot felul de pareri negative, dar si pozitive. Daca ai dat acolo si ai intrat chiar as vrea sa stiu mai multe detalii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi sunteti doar niste invidiosi, toti care ma vad pe strada zic ca nu o sa rezist si alea alea. Si de ciuda, imi cresc apetitul mai mult. Ziceti acolo ca sunti chinuri si nu stiu ce, nu e adevarat, orele decurg ca la o scoala normala, doar ca dupa ore ai activitati impuse de liceu. NU e greu sa intrii, trebuie sa fii post sa nu treci testele psihologice, cu putin antrenament(m-a ajutat foarte mult antrenamentele) treci si proba fizica, iar in restul timpuli te bagi la ore suplimentare pentru testele la Matematica si Romana. Recomand tuturor aceste licee, 1. NU mergi la patron si te caca-maca cu el sa te angajeze(daca nu-i place moaca ta nu te angajeaza, etc.) 2. Ai loc de munca asigurat, chiar si fara academie 3. TOTUL ESTE GRATIS (cu exceptia in caz de exmatriculare)
PS: Daca ai medie de admitere peste 9, si te tii de ce am zis mai sus, intrii garantat.
Toata faza e sa nu faci figuri acolo, sa fii activ in primele saptamani de scoala, primul an poate fi putin mai greu, dar trece!
Eu am intrat cu 9, 38 al 46-lea din 100. Primul dintre baieti pe jud. Bihor.
BAFTA SI MULT NOROC TUTUROR CELOR CARE ALEG O CARIERA MILITARA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca daca vei merge la lm vei fi mai disciplinat. si oricum testul grila la mate si romana e ft simplu. am fazut testele pe anul 2010.si le-am si facut.sunt cele mai simple.si eu mai sunt si in clasa a 8-a.laughing. asa ca si eu vreau sa dau acolo.multa baftatonguetongue

| captainwilmhosenfeld a răspuns:

Un raspuns dat cam tarziu dar nu strica. Pana la urma ai dat la liceul militar? Eu cel putin am dat dar am picat cu cateva sutimi. La inceput am avut o parere negativa si asta datorita/multumita ratatilor de pe internet si forumistilor care nu am absolut nici o legatura care isi dau cu parerea de pe vremea cand erau bunicii lor si armata se facea ca la rusi. Pot afirma in cunostiinta de cauza avand prieteni dar care nu spun vrute si nevrute ca liceul militar e pentru mine cel mai bun liceu la care as fii putut accede. Conditiile din LM s-au schimbat semnificativ. Am fost acolo cand am dat probele am vazut camerele si conditiile de trai. Nu este cum zic altii: dus comun cte 20, mancare ieftina. Daca era cum spuneau ei nu erau la admitere cate 700 de copii pe 120 de locuri. Am dat de 2 ori a doua oara am dat asa de forma. Eram deja anul I la liceu. Legat de asta au dat din promotii anterioare 20 de copii care au intrat toti. Concurenta in primul an cat si al doilea a fost 700 de copii respectiv 900. Astia sunt adunati copii care au dat propriu zis probele dar au cazut intre timp la probele scrise au ramas undeva la 500 respectiv 600. Era concurenta foarte mare. Daca traiuls i conditiile erau rele nu se mai ducea nimeni. Dar rata la Bac este 100% asa ca dupa parerile astora care au raspuns mai bine stai in pat si faceti si voi 40% rata la BAc si somaj la greu. Si in a 12 va bateti capul sa luati bac-ul. Cei mai buni olimpici la majoritatea olimpiadelor la etapele nationale sunt elevi de la liceele militare. Mai sunt si copii genii din licee civile dar, decat dintr-o clasa de 30 de elevi in care 10 sunt destepti si ceilalti 20 bata. Hai sa iti dau un exemplu am fost repartizat intr-un liceu stii de cat? 7.62 ce sa zic un sfert bunii restul leguma. Am invatat m-am transferat intr-unul de 9.50 stii care e faza jumate buni jumate leguma. ..Nu ma formeaza pentru viata cu nimic, toti invata pentru note, profii nu isi dau interesul. Acum am inteles eu complexitatea liceului militar cand in a 8 nu mi-am dat interesul ca asa ziceau unii. Asa ca cine mai vrea sa dea le spun invatati cat puteti de bine sa luati probele. Daca as da timpul inapoi mi-am da doua perechi de palme as invata pentru admitere pana la epuizare. Un text lung dar cu argumente temeinice.

| ioio232 a răspuns:

Liceul militar e facut pentru ce-i care stiu sa spuna ''Da, sa traiti''
sti sa respecti regulile du-te nu sti si ai orgoliu ca mine de ex nu te du
daca iti zice la ora 9 sa fi in pat si la 6 in picioara si tie iti convine du-te
orele sunt mai putine si un pic mai usoare diferenta e ca acolo faci si instructie fizica si pe teren mai multa
e placuta disciplina si anumite reguli
dar sa fim seriosi
mai bine ma duc in discoteca sambata duminica agat o fata poate ajungem si mai departe ma distrez putin decat sa dorm la 9
vreau sa ies pe afara cu prietenii
nu sunt rebel(nu beau nu fumez nu ma drogez) dar altele da
daca vreau sa stau afara pana la 12 1 2 stau daca vreau sa ma duc in discoteca ma duc
la liceu militar e altfel

| MariusTe54321 a răspuns (pentru ioio232):

Un răspuns și mai târziu dar vreau sa vorbesc cu tine! Acum 4 ani am vazut acest mesaj, fără de care nu m.as fi pregătit asa cum trebuie. Am întrat la militar. Imediat întru la academie și ai mulțumirile mele pentru acest răspuns. Când scriu acest răspuns, sunt în genunchi și vreau sa ma crezi ca ai mulțumirile mele. Sa ai o viata frumoasa, eu o am datorita ție!

| causdanu a răspuns:

Ciao si eu vreau sa ma duc la liceul militar... Mihai Viteazu din Alba Iulia,,, si nuh cu ce nota se intra si daca se plateste acolo la intrnat ...Astept parerile voastre ////

| floryy30 a răspuns:

Buna am 14 ani si as vrea sa dau la Liceul Militar din Campulung Moldoenesc credeti ca merita?