| bogdan1004 a întrebat:

Am 15 ani ce credeti ca ar fi mai bine sa ma fac:1.paramedic smurd, 2.medic smurd sau medic la upu?

17 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Si eu ma gandeam inainte la asta.Parerea mea este ca sa fii paramedic/medic pe smurd este cam periculos pentru ca vei fi chemat in diverse situatii sau la oameni acasa si nu ai de unde sa stii peste ce dai.Sa fii medic la upu mi se pare mai interesant, plus ca stai intr-un mediu sigur pentru tine.Nu trebuie sa uitam ca paramedicul nu salveaza vieti pe banda rulanta pentru ca sunt multi oameni care suna la urgente degeaba, plus ca el chiar daca este chemat la un caz urgent nu poate decat sa acorde primul ajutor si sa asigure un transport supravegheat pana la camera de garda. Spre deosebire de el, la medicul urgentist de la upu vin doar cazurile grave aduse de ambulanta sau chiar daca vin si pacienti prin mijloace proprii, vin din cauza ca sunt bolnavi cu adevarat.

Pana sa termini facultatea e posibil sa-ti schimbi ideile dar e foarte bine ca cel putin, spre deosebire de altii, pornesti la drum cu un tel.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nimic din ce spui tu nu se face daca nu ai "chemare" pentru asa ceva. In toate situatiile prezentate de tine trebuie sa lucrezi sub tensiune, cu viata omului atarnand uneori de un fir de par sau de stiinta ta, sangele si moartea sunt pretutindeni... Trebuie sa fi un suflet tare si puternic.
Apoi, asa cum ti-am raspuns la o intrebare anterioara, pentru medic UPU si medic SMURD faci 6 ani de facultate si inca vreo 4 de specializare, rezidentiat... si cate si mai cate.
Daca vrei adrenalina pana la cer, fa cursuri de paramedic si vezi daca suporti!
Dar...intai trebuie sa iei bacalaureatul!

| bogdan1004 explică (pentru Elianna):

Da stiu ce implica meseria de la Smurd oricare ar fi ea stiu ca de mine va depinde vietiile oameniilor crede-ma stiu ce imi asumbig grin

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Pai ce intrebarea lui peste mai e si asta? De parca te cunoastem si in realitate. Tu trebuie sa devii ce doresti dar stai cuminte ca ai doar 15 ani. Te vei mai rasucii de 10 ori pana sa ajungi ceva.Mai ai mult.

| OanaVlad a răspuns:

Fa ce-ti place. Nu e bine sa ai o slujba care nu e pe gustul tau tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Oricare dintre variante este bună, dar, așa cum au mai spus și alții, trebuie întâi să termini liceul și facultatea de medicină... Pe parcurs se întâmplă multe, e posibil să te și răzgândești și să dai la cu totul altă facultate, nu ai fi primul.
Te invit pe http://lecturirecenzate.ro/ și pe http://lecturi-scolare.blogspot.com/ Îți vor folosi!

| bogdan1004 explică (pentru anonim_4396):

Am carti de citit, si nu am spus sa imi dai site-uri de lecturi, nu nu ma razgandesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru bogdan1004):

OK! Succes!

| XatomisX a răspuns:

Eu zic intai sa treci prin liceu si atunci ce gandesti daca chiar vrei asta laughing

| bogdan1004 explică (pentru XatomisX):

Sunt sigur asta vreau

| XatomisX a răspuns (pentru bogdan1004):

Atunci cel mai bine te faci medic la upu

| John90 a răspuns:

E bine ca te gandesti de la varsta asta la asa ceva de pana sa ajungi sa lucrezi in domeniu ala mai trebuie sa treaca inca 7-8 ani prima oara ia-ti bacu du-te si pe urma te bagi la facultate la medicina happy

| bogdan1004 explică (pentru John90):

Ai inteles intrebarea? am zis ce ar fi mai bine

| Pitri001 a răspuns:

1 paramedic smurd fiindca poti sa ajuti oriunde ai fi

| Madalina1901 a răspuns:

In primul rand cred ca mediclaughing)

| Cherrybell a răspuns:

Si eu vreau sa merg la medicina, dar se pare ca tie iti place actiunea! Din tot ce vad aici sincer as alege daca as fi in locul tau paramedic smurd sau medic smurd!

| Ka7aLyN a răspuns:

La ce crezi ca te descurci mai bine si castigi mai binewinking. Parerea mea big grin