| FreakingFish a întrebat:

Am mici dileme legat de Facultatea de transporturi UPB specializarea Telecomenzi si Electronica, ce meserie pot sa am in urma incheierii acestei facultati si ce salarii se primesc? De asemenea, eu unul nu cred ca este ceva de viitor si nu sunt sigur daca ma pot transfera la alta facultate.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Nu crezi ca specializarea telecomenzi si electronica in transporturi este "ceva de viitor"?! --- sau, poate, in naivitatea ta, crezi ca este vorba despre telecomanda televizorului!
Atata timp cat exista transporturi terestre (rutiere şi feroviare), navale si aeriene vor exista si sistemele telematice/inteligente pentru transporturi! De exemplu, in transportul maritim, sistemul inteligent SafeSeaNet(SSN) este sistemul de monitorizare a traficului costier utilizand receptia automata a pozitiei si identitatii navei prin intermediul AIS (Automatic Identification System) care este obligatoriu pentru toate navele comerciale cu un tonaj brut mai mare de 300 tone. SSN reuneste intr-o retea Europeana peste 700 de sateliti AIS distribuiti de-a lungul litoralului European si monitorizeaza in timp real toate navele aflate intr-o raza de circa 100 de mile departare de coasta EU(http://www.emsa.europa.eu/ssn-main.html)
Iata un alt sistem inteligent a carei descriere se gaseste in link-ul: http://i-track.ro/2014/06/05/utilizarea-sistemelor-telematice/