| AnonimusGirl a întrebat:

Am o intrebare pentru cei care au dat la arhitectura: eu sunt clasa a 9 deocamdata si singura facultate care simt ca mi se potriveste este arhitectura (Bucuresti). Imi place sa desenez..creez...designul etc. Din clasa a 10 a sau a 11 a am sa ma apuc de meditatii serioase... acum, voua cum vi s-a parut examenul si cum este la facultate? Este chiar asa cum se zice ca nu dormi cu noptile si ca se trec foarte greu examenele? Iti trebuie talent sau mai mult munca? Nu as vrea sa ma rasgandesc.

Multumesc!

1 răspuns:
| SmokeyEye a răspuns:

Din generala pana in clasa a 12 am vrut sa devin: Arhitect ( imi doream asta de la gradinita pana in clasa a8a)Un prieten care voia si el, era mai talentat decat mine si nu a intrat...M-a demoralizat. Apoi mi-a placut psihologia dar m-a convins psihologul de la noi de la liceu ca nu e ok dupa ce termini( iti gasesti greu un loc de munca si e foarte greu sa deschizi un cabinet iar romanii prefera sa apeleze la prieteni cand au o problema), apoi am vrut sa fac facultatea de chimie organica, dar diriginta mea m-a "dezlamurit" mi-a zis ca si ei i-ar fi placut sa lucreze intr-un cabinet, laborator de cosmetice.dar slabe sanse sa fii altceva decat profesor sau cercetator dupa ce termini. Apoi am vrut la medicina! Chiar m-am interesat serios despre asta, pana cand au dat colegele mele o simulare de admitere si au luat note sub 5. Ele stiau deja mai multa biologie decat mine iar asta insemna ca nu aveam timp sa invat pentru admitere.
In final am dat admitere la facultatea de teatru si televiziune (dupa un an de pregatiri cu 5 profesori)Am picat pentru ca erau doar 10 locuri si multi aveau parinti cu bani si relatii in televiziune. Si acum sunt pe cale sa devin inginer in electronica, iar in timpul liber sunt designer grafic.
Tu esti sigur ca stii ce vrei?
Da, iti trebuie un talent innascut pentru desen artistic si muulta munca pentru desenul tehnic, sunt foarte stricti cei de la admitere.
Imi aduc aminte ca intr-un an ca proba de admitere a fost: desenati o vaza rosie.Folosind doar un creion cu mina HB. ( sa redai griul acela care sa para ca a fost rosu inainte sa desaturezi imaingea)
In alt an a venit profesorul si a aruncat pe catedra o carpa sifonata si murdara. Trebuia sa o desenezi in carbune.
Apoi a mai fost sa se deseneze o girafa din triunghiuri.Si sa fie 3D...
Nu te descurajez dar e chiar greu la arhitectura. Poti in schimb daca iti place sa creezi, sa mergi la constructii civile, in fond, aia fac toata treaba, arhitectu doar mazgaleste ceva estetic, dar meritul e al inginerului...
Sti ce se spune despre arhitecti? Ca nu sunt destul de barbati ca sa fie ingineri dar nici destul de gay ca sa fie designeri.