| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema in aleferea facultatii. Pe de o parte as vrea sa urmez avocatura...pe de alta parte procuratura iar pe de alta parte vreau sa dau la pshihologie pentru a merge mai departe in cadrul politiei/armatei. Care credeti ca este mai buna?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara. Parerea mea este ca este mai buna facultatea de drept, ai mai multe optiuni pentru cariera - judecator, procuror, avocat, notar, consilier juridic, secretar de consiliu local. Succes!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cred ca cel mai recomandat ar fi sa alegi direct academia militara.Te poti incri si alege profilul.

| JungleFish a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

M-am gandit si la asta insa am inteles ca examenul este destul de greu si putine locuri.

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru JungleFish):

Orientarea spre avocatura iti ofera o cariera de viitor, avand in vedere ca domeniile care solicita aceasta profesie sunt multiple.Psihologia nu prea a fost un domeniu prea solicitat la noi,dar se pare ca interesul pentru serviciile acestei profesiuni e in crestere. Oricare alegere,fie avocatura,fie psihologia,iti deschid calea spre o activitate in cadrul politiei/armatei, ambele ministere fiind de o importanta vitala in orice tara. Daca planificarea examenelor iti permite, incearca si la academie.Nu implica o pregatire mai intensa decat pentru facultate, doar ca proba fizica este eliminatorie.Bafta

| JungleFish a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Nu cred ca voi avea probleme la proba fizica. Sunt practicanta de arte martiale si am inceput sa fac alergari desi stiu ca fac parte din examen. Academia a fost prima mea optiune asa ca sigur o sa incerc asta. Noroc ca mai am un an. o sa ma pun cu burta pe invatat. Multumesc pentru raspuns!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Bafta!