| bruhhh a întrebat:

Am o problema la informatica. Am început cu materia de clasa a 9a, fac problemele care sunt date ca exemplu, dar nu stiu sa le fac pe cele care sunt diferite(Dar de la același capitol ) sau putin ma grele. Ce e gresit?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Salut!
Informatica nu e chiar asa de simpla in sensul ca pot exista probleme diverse care se bazeaza pe acelasi concept.

1. Invata in primul rand limbajul de programare si instructiunile bine.
2. Invata algoritmul general in limbaj nativ.
Exemplu pentru bubble sort :
cat timp elementele sunt neordonate {
presupune ca sunt ordonate
ia la rand fiecare element de la i=0 la i=n-1
daca un element are elementul succesor mai mare, schimba intre ele si elementele nu sunt ordonate

3. Rezolva problema logic.
Imi cere media aritmetica? Imi trebuie suma si trebuie sa stiu cate sunt. Cum calculez suma? le adun pe toate. Cum le adun?
Iau fiecare element la rand si il adun la o variabila.

Vrea sa calculez distanta intre doua puncte? Care e formula? radical( (x1-x2)^2 + (y1-y2)^2 ). Care e functia radical? sqrt() si se afla in math.h. Cum fac functia putere? pow() si se afla tot in math.h. Cum transform formula matematica?
sqrt(pow(x1-x2,2) + pow(y1-y2,2)

4. Transformi reprezentarea logica a programului in cod.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le inveti pe de rost pe cele date model si nu logic

| Panamax a răspuns:

Daca era asa de simplu era plina lumea de IT-sti.

| bruhhh explică (pentru Panamax):

Mare șmecher esti tu

| bruhhh explică (pentru PainTech):

Mersi mult. Esti elev, student sau?

| PainTech a răspuns (pentru bruhhh):

Elev.

5. Multe, multe probleme.
Vezi infoarena (dar nu folosi compilerul lor) sau eventual ajuți lumea pe brainly la ce te pricepi