| TheGodfatherDumDeeDum a întrebat:

Daca esti la mate info in ce clasa iti alegi al treilea obiect la care vei da bacul? In a 10 a sau in a 11 a? Adica eu spre exemplu sunt la filo, vreau sa ma transfer la mate info dar vreau sa fac doar mate si informatica. Gen eu sunt la inceput de a 10 a si imi aleg a 3 a materia de bac sa fie Informatica. Deja de la a 10 a o sa ma axez pe Informatica sau abia din a 11 a sau doar imi aleg pentru anul viitor? Vreau sa stiu pentru ca nu sunt decis cand sa ma transfer (sunt a9a) deoarece nu vreau sa ma mai complic cu chimie/fizica/biologie.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Hmm, cine ți-a spus asta te-a cam mințit. La sfârșitul clasei a 10-a o să vă alegeți opționalele pentru clasa a 11-a și în 99% din cazuri sunt alese materiile la care se dă BAC-ul, deci în loc de 2 ore de biologie o să ai 3, de exemplu. Depinde de cum alegeți voi, deci da, o să ai mai multe ore. La fel se procedează și la sfârșitul clasei a 11-a.
În clasa a 12-a își alege fiecare materia pentru a treia probă și profesorii se vor ocupa mai mult de cei care dau proba la alegere la materia lor, însă să nu îți imaginezi că la oră poți merge tămâie sau că treaba asta va avea loc oră de oră. E posibil să îi cheme separat dimineața sau după ore pe respectivii elevi, iar programul clasei să se desfășoare în mod normal. De exemplu, la mine în clasă un singur coleg și-a ales informatica, iar la ore profesoara nici nu pomenea de lucru în plus cu el; venea în altă zi când aduna elevi de la mai multe clase și făcea pregătire cu ei.
De matematică nici nu se pune problema, pentru că e OBLIGATORIE la profilul tău. N-are profesorul ce grupe să facă și ce să separe.

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Din a 12-a vei putea alege a treia materie, fara a mai fi stresat de ceilalti profesori. Pana atunci, trebuie sa iei note bune la toate.

| Lina1993 a răspuns:

Salut! in a 12-a abia poti alege. Pana atunci, trebuie sa le faci pe toate.

| TheGodfatherDumDeeDum explică:

Adica o sa fiu nevoit sa invat chimie biologie fizica matematica informatica la acelasi nivel de ore pe care le ai in a 9 a sau chiar mai multe? Eu auzisem ca va imparte pe grupe, iti alegi 1 materie si la restul ai note mai pe moca...lol

| AC4S4 a răspuns (pentru anamariarot):

Daca vrea sa mearga la mate-info probabil optionalele vor fi mate/info. Unii pun si fizica in clasa a 11a. Majoritatea liceelor pun mate in clasa a 12a.

| anamariarot a răspuns (pentru AC4S4):

Exact. Am spus ceva greșit?

| AC4S4 a răspuns (pentru anamariarot):

Pai o sa aiba o ora de biologie, nu doua. Si nu cred ca va avea optional de bio.

| anamariarot a răspuns (pentru AC4S4):

Eu am fost la științe, dar colegii de la mate-info asa aveau. Probabil depinde mult și de liceu, și de cum este structurată programa.

| anamariarot a răspuns (pentru TheGodfatherDumDeeDum):

Hmm, cine ți-a spus asta te-a cam mințit. La sfârșitul clasei a 10-a o să vă alegeți opționalele pentru clasa a 11-a și în 99% din cazuri sunt alese materiile la care se dă BAC-ul, deci în loc de 2 ore de biologie o să ai 3, de exemplu. Depinde de cum alegeți voi, deci da, o să ai mai multe ore. La fel se procedează și la sfârșitul clasei a 11-a.
În clasa a 12-a își alege fiecare materia pentru a treia probă și profesorii se vor ocupa mai mult de cei care dau proba la alegere la materia lor, însă să nu îți imaginezi că la oră poți merge tămâie sau că treaba asta va avea loc oră de oră. E posibil să îi cheme separat dimineața sau după ore pe respectivii elevi, iar programul clasei să se desfășoare în mod normal. De exemplu, la mine în clasă un singur coleg și-a ales informatica, iar la ore profesoara nici nu pomenea de lucru în plus cu el; venea în altă zi când aduna elevi de la mai multe clase și făcea pregătire cu ei.
De matematică nici nu se pune problema, pentru că e OBLIGATORIE la profilul tău. N-are profesorul ce grupe să facă și ce să separe.