| BlackOnyx a întrebat:

Cum se poate participa la formula renault eurocup? Ce calificare trebuie sa ai sau cum te testeaza ei pentru a vedea daca poti concura? Gen stiu ca trebuie sa fi intr-o echipa ca sa poti concura insa cum faci o impresie buna pentru a te primi in ea? Rezultatele din iRacing se iau in calcul? Multumesc.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

"Rezultatele din iRacing se iau in calcul?" :-))

Chiar crezi că o să te ia cineva într-o echipă de curse și o să-ți dea pe mână o mașină de câteva milioane de euro pentru că ai jucat un joc pe calculator?

Ca să ajungi în curse de mașini de nivel înalt ai nevoie (pe lângă talent) de două lucruri:

1) Să începi foarte devreme, cu karturi (Michael Schumacher a câștigat prima cursă de karturi la 6 ani) și să urci treptat prin toate clasele

2) Să ai FOARTE mulți bani pentru a putea concura, pentru că o mare parte din costuri le vei suporta din buzunar. Vrei să știi câți bani?

Înainte de a te putea gândi la curse de mașini, trebuie să susții din buzunar vreo opt sezoane de curse de karturi. Asta înseamnă câteva zeci de mii de euro pe an. Apoi, dacă vrei să treci la ceva mai puternic, costurile ar fi cam așa:

Formula Ford: €100, 000
Formula BMW: €300, 000
Formula Renault 2.0: €350, 000
British Formula 3: €400, 000
Formula Two: €260, 000
Auto GP: €600, 000
F3 Euroseries: €600, 000
GP3 Series: €600, 000
Formula Renault 3.5 (World Series by Renault): €750, 000
GP2 Series: €1, 800,000 (Main series only), €600, 000 (Asia series only), €2, 200,000 (Main and Asia series)
Formula One: €3, 000,000 (HRT) - €40, 000,000 (Ferrari)

Ca să-ți faci o idee despre cât de greu este, marele campion de F1 Niki Lauda a făcut împrumut la bancă pentru a putea intra în F1, în speranța că va fi suficient de bun pentru a-și putea plăti împrumutul înapoi.