| Corina1325 a întrebat:

Am si eu o intrebare: dupa terminarea liceului, daca vreau sa dau la medicina trebuie sa dau un examen ceva ca sa intru sau cum? Pot face mate-info si sa dau la Medicina? As vrea sa aflu mai multe despre Medicina...Cum intru, cat dureaza, rezidentiat, master etc.etc.Dau funda

Răspuns Câştigător
| alexbrada a răspuns:

Poti intra de la mate-info la medicina happy
de obicei facultatile astea tin cont mai mult de Testul pe care toti trebuie sa il dea daca vor sa intre la facultatea respectiva.
dn cate stiu se tine cont 70% de test, 20%bacalaureat, 10%media anilor de liceu; dar chestiile astea pot varia de la o facultate la alta.
cel mai sigur e sa cauti pe internet

PS: e mult mai folositor pentru tine sa te transferi la chimie-biologie daca vrei sa dai la medicina. In clasa a 11-ea se trece pe profil iar la mate-info faci cam 2 ore de chimie si o ora sau doua de biologie pe saptamana, ceea ce inseamna foarte putin. La chimie biologie din clasa a 11-ea ai cam 5 ore chimie si 5 biologie pe saptamana(+optionalele/te saturi de chimie si biologie)

... Funda?

2 răspunsuri:
| rosto a răspuns:

Parerea mea este ca de la mate info te poti duce cam oriunde. la mine in clasa am avut colegi care s-a dus la medicina, arhitectura, drept, automatica, electronica, informatica de gestiune, samd. daca te duci la bio chimie, nu prea te mai poti razgandi, trebuie sa mergi pe o "nisa". spor la invatat happy

| kindness a răspuns:

Buna! eu sunt in liceu si am profil Mate-Info, si cand voi termina ma apuc de medicinawinking! deci poti sa faci orice liceu, facultatea conteaza in totalitatewinkingSucces!