| Kanpeki a întrebat:

As vrea sa lucrez in Coreea de Sud ca arhitect dupa ce termin facultatea. Cum ar trebui sa ma pregatesc in acest scop? Care sunt sansele unui strain de a lucra acolo daca stie bine coreeana si e bun in ceea ce face?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Coreea de Sud este o tara dezvoltata si care pune mare accent pe invatamant. Ceea ce inseamna ca ei sunt mai bine pregatiti ca noi, asa ca ar fine sa faci facultatea colo, nivelul este sigur mai ridicat. daca totusi esti nevoit sa o faci aici, este posibil ca acolo sa fii nevoit sa incepi de mai jos (de la proiectant, de exemplu) si sa-ti croiesti incet-incet cariera. Trebuie sa stii limba foarte bine, ca si engleza (ei vorbesc excelent engleza), inclusiv termenii tehnici

| Kanpeki explică (pentru Brigaela):

Eu acum sunt in anul intai. O profesoara chiar ne-a incurajat sa ne continuam facultatea in afara si sa-i cerem sfaturi daca suntem interesati. M-am gandit sa ma transfer acolo din anul 3 sau 4 pana mai strang niste bani sau fac rost de bursa de studii. Limba o stiu cam 80%.

| Brigaela a răspuns (pentru Kanpeki):

Nu inteleg cum stii 80%? Adica poti scrie in ea stiind din memorie 80% din cuvinte? (inclusiv formele gramaticale corecte). Fiindca daca intelegi 80% din ce se vobeste este foarte foarte putin. Ca sa fii arhitect acolo, unde sunt destui nativi, trebuie sa intelegi la perfectie textul scris si vorbit, sa conversezi la perfectie si sa poti scrie tu cu relativa usurinta texte oricat de dificile.
Este posibil sa primesti o bursa de studii. Probabil este mai greu sa te transferi pur si simplu, dar poate sa primesti o bursa pentru un an (e greu sa-ti recunoasca integral studiile de aici si sa te lase sa dai licenta acolo)

| Kanpeki explică (pentru Brigaela):

Ma refeream la gramatica. Am timp destul sa ma perfectionez. Invat ceva in fiecare zi.

| Brigaela a răspuns (pentru Kanpeki):

Da, mai ai timp si e bine ca stii gramatica.

5 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

In general in tarile din asia strainii isi gasesc mult mai repede job-uri decat locuitorii tarii