| anonim_4396 a întrebat:

Așa vrea sa fac ceva in viața, sa fiu bun in ceva si nu știu de ce sa ma apuc, ma gândeam sa o iau de la 0 prin străinătate, nu vreau sa mor un ratat, deja m-am cam dat bătut

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nici in strainatate nu umbla cainii cu covrigi in coada. Daca nu esti hotarat ce vrei sa faci cu viata ta, apuca-te de un curs de specializare si cautati apoi de munca in tara, banuiesc ca aici ai casa ta fara sa platesti vreo chirie. Ai totul sub nas. Pe cand in strainatate oriunde te-ai duce trebuie sa ai cel putin la tine 1000 de euro pentru a supravietui pana iti gasesti un loc de munca, o locuinta, mobila pentru ea (caci majoritatea se cam dau goale) si in plus de asta trebuie macar sa ai habar de limba tarii de dinainte pentru a avea sanse mult mai mari de angajare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai aceste probleme de adaptare socială care apar frecvent în întrrbările care le pui aici, o plecare în străinătate nu este indicată. Aici ai suportul familiei, acolo va trebui să rezolvi totul singur. Dacă le rezolv cu greu aici, acolo va fi mult mai greu.
Nu știu de ce să mă apuc. De ce nu știi? Dacă nu știi, ce vrei? Ce școală ai? Ce poți face cu școala pe care o ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt anunturi de mulre ori in orase etc :cautand muncitori pentru strainatate agricultura sau fabrici. Dar de regula primavara.

| Denisa0954 a răspuns:

Întâi gândește te ce ti ar plăcea sa faci, gândește te peste 10 ani cam unde te vezi. Fa ti un plan cu pasi mici si usor usor vei realiza ceva

| Alexandrionelu a răspuns:

Dacă nu te descurci în tara în care te-ai născut, va fi și mai greu în străinătate. Aici cei care se descurca bine în tara o duc și mai bine, iar cei care acolo nu făceau mai nimic, aici ajung rău de tot.