| anutzzaa a întrebat:

Asistent de farmacie sau asistent medical generalist, si de ce ati alege una sau cealalta profesie?

Răspuns Câştigător
| Alex3 a răspuns:

Eu sunt asistent anul 3 la radiologie, si nu-s hotarat in totalitate da m-as muta la generalisti, din cauza radiatiilor (d-aia sunt sporuri asa de mari), nu stiu inca sigur, sunt la scoala postliceala sanitara Fundeni si vreau anul asta sa dau la hyperion mate-info, totusi sa nu am decat o poarta deschisa, oricum, generalisti fiindca scoti bani multi din spaga, ca tu ai grija de pacient, tu ii faci foaia, ii dai medicamentele, injectii s.a.m.d. riscul e sa nu te intepi cand faci injectie sau iei sange de la unul cu sida. o zi buna.

6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Asistent medical generalist pentru ca as putea sa fiu mai mult timp alaturi de pacienti, sa ii sprijin, sa le administrez medicamente(mai multe ti-a zis alex3).In schimb, ca asistent de farmacie nu as face mai nimic, adica as face o meserie pe care si o vanzatoare cu 10 clase o poate practica-meseria de farmacist este mai mult de vanzator, dupa parerea mea pentru ca oricum pacientul se duce la medic pentru tratament, tu doar ii vinzi ce scrie pe reteta.

| mgtow a răspuns:

Farmaceutic pentru ca asa manipulez niste medicamente.

| herbalist a răspuns:

Pai logic, ca amg pentru ca un asistent farmacie nu face decat cava banal care devine plictisitor ma intelegi ce spun.pe cand amg are mult mai multe atributiiwinking bafta orice ai vrea sa faci

| alexaalexandraa a răspuns:

AMG este cel mai bine, pentru ca este mai cautat. Te poti angaja mai usor ca AMG. Mult succes!

| Beastboy a răspuns:

Eu as vrea dentist:d sau veterinar dar dintre alea doua as alege la farmacie ca mi se pare ca e mai usor adica nu e asa de mult de munca cum s-ar zice dupa de la farmacie poti deschide si tu un cabinet te faci doctorita de fam si.:. vezi tuwinking sper ca te-am ajutat

| misteralexutzu a răspuns:

Asistent medical, pentru ca mi se pare mai interesant!