| anonim_4396 a întrebat:

Asistent medical generalist sau asistent medical farmacist? De ce?

Răspuns Apreciat de Editori
| sopranaCadaverica a răspuns:

Sunt avantaje si dezavantaje in ambele cazuri.
Pentru meseria de asistent generalist ar trebui sa ai o chemare, o inclinatie spre a ajuta oamenii, sa fii o persoana empatica, dar si logica, obiectiva, cu spirit de observatie, care poate actiona rapid in situatii de urgenta. Beneficiile sunt morale si financiare, pentru ca un generalist are mai multe sanse de angajare si poate fi platit mai bine. (in spitale, in clinici, cabinete private etc.) Beneficiile morale sunt extraordinare, sa ai sentimentul ca ai ajutat niste oameni fara a cere nimic in schimb, ca ti-ai facut treaba si ai adus o urma de speranta si cateva zambete unor oameni bolnavi. Este pura multumire cu tine insati si universul. Dar asta e parerea mea - trebuie sa fii menit, sa iti doresti, sa gandesti in perspectiva daca te va frustra postul asta de lucru, daca te vezi o lunga perioada de timp facand asta. Este meseria oamenilor umani, intelegatori si saritori. Sau asa ar trebui sa fie.
Ca asistent farmacist o sa ai de invatat la fel de mult, de tinut minte o gramada de prospecte, vei fi un subaltern, uneori ti se va atrage atentia (poate chiar deseori), este o munca facuta in spatele une tejghele in care comunici cu foarte multi oameni. Unii iti vor cere si sfaturi, sugestii, asa ca, e bine sa fii perfect pregatita si informata, sa nu ajungi doar un,, vanzator de medicamente'' care induce lumea in eroare. Si oroare. Din cate stiu, salariile nu sunt mici, dar nici foarte satisfacatoare. Iar beneficiile morale de care ziceam nu exista. Dar e un mediu de lucru relativ relaxa(n)t si sigur. Nu ai atat de multe responsabilitati ca un asistent generalist.
Asta a fost parerea mea.
Tu vei decide ce ti se potriveste mai bine; intreaba si alti angajati din domeniu - sunt forumuri, grupuri pe Facebook cu asa ceva.
Succes

1 răspuns:
| AdelinaC a răspuns:

Eu as alege generalist, macar te simti util cu ceva, ca farmacist stai si vinzi si nu te ia nimeni in seama daca dai sfaturi medicale