| anonim_4396 a întrebat:

Asistent medical generalist sau medic?
Avantaje si dezavantaje pentru fiecare plus recomandari.
Doar pentru un raspuns amplu si bun ofer funda.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asistent medical: studii mai scurte, mult mai usoare. Meserie frumoasa, grea, dar limitata la programul de lucru plus maxim 1-2 ore pe zi de studiu individual. Responsabilitati mari, stres mult, satisfactii mari. Usurinta in a-ti gasi un loc de munca, atat in tara cat si in strainatate.
Medic: studii lungi si grele, foarte multe ore de studiu. Meserie foarte frumoasa, foarte grea, multe ore de munca suplimentara in fiecare zi, concedii scurte, weekenduri rare, nopti foarte scurte, muuulte nopti nedormite (in functie de specialitate, intre 1-2 pe luna si 1-2 pe saptamana). Responsabilitati uriase, stres mare, satisfactii incomensurabile, uriase. Salariu bun. Iti gasesti usor de lucru in tara daca esti foarte bun. Oricat de slab ai fi, iti gasesti usor de lucru in strainatate, dar daca esti foarte slab poate fi dificil sa rezisti la locul de munca.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat