| Seby52 a întrebat:

Aveti idee ce salariu are un regizor in Romania?
Sau daca este cineva in domeniu sau cunoaste pe cineva puteti sa ma indrumati sa vorbesc?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai oameni buni, nu mai intrebati de salarii, ca nimeni nu-si mai spune salariu de multi ani, in plus, salariile sunt secrete.
Acum depinde de regizor, unul foarte bun, castiga cateva sute de mii de dolari, altul slab, cateva sute de dolari.
Salariul mai depinde si de tara care face filmul, de compania cinematografica, daca este una puternica cu bani sau una mica, care abia se taraie.

| Seby52 explică (pentru Violleta2022):

Bun si daca nimeni nu-si zice salariul eu cum sa-mi dau seama daca sa urmez sau nu chestia asta? Trebuie sa ghicesc? Am mentionat si in intrebare "in Romania", iar tu vii si-mi spui sume in dolari si ca depinde de tara in care se face filmul.
Daca raspunzi doar de dragul de a te vedea cu badge-ul ala e un pic trist. Data viitoare da un raspuns care chiar ajuta omul. O seara frumoasa! happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Seby52):

Trebuie sa intelegi ca salariu este secret, nimeni nu are voie sa ti-l divulge!
Am mentionat ca un exemplu salariile in dolari, pentru ca regizorii mari si filmele de bani multi se fac la Hollywood, nu in Romania.
Nici un regizor nu-ti va spune tie ce salariu are, de asta sunt 100% sigura!
CIntrebi, tu cum iti dai seama ce sa urmezi?
Tu chiar esti copilas, daca tu iti alegi profesia dupa salariu, nu dupa talent, nu dupa abilitati, nu dupa preferinte.
Trebuie s ate dezamagesc, dar in viata daca vrei sa sfii implinit si fericit, alegi sa-ti faci o cariera dupa preferinte si dupa ce-ti place sa faci, nu dupa salarii.
Dupa cum spuneam, un salariu din Romania nu se va putea compara niciodata cu unul din occident, indiferent de profesia aleasa, indiferent cat de bun este regizorul.

Nu stiu despre ce badge vorbesti, pentru ca nu-s interesata de nimic, ti-am raspuns incercand sa te lamuresc, dar esti unul din cei care, neauzind ce vrea, devine irascibil si obraznic.
Te sfatuiesc sa fii mai politicos, pentru ca esti inca un copil si nu stii cu cine stai de vorba pe forum.
O seara buna sa ai, ca eu am dimineata superba deja!

| Seby52 explică (pentru Violleta2022):

Evident ca ma ghidez dupa abilitati, altfel nu m-as fi gandit, dar sunt in contradictii cu parintii mei care ma intreaba mereu ce salariu ia un regizor.
Pentru mine o meserie nu se rezuma doar la partea materiala ci la fericirea pe care o am eu facand lucrul respectiv, in rest totul vine pe langa, la fel cum a zis Andrei Plesu in discursul lui despre succes.
Vorbeam de badge-ul cu Campionul Zilei pentru ca nu ai dat un raspuns care intr-adevar sa raspunda la intrebarea mea.
Ma enerveaza de asmenea cand oamenii se ataca si arunca arogante de genul "nu stii cu cine stai de vorba" sau "eu am o dimineata superba deja". Daca esti asa in varsta pe cat spui, nu esti altceva decat penibila aruncand vorbele astea catre un copil.
Macar o dimineata superba sa ai, ca eu am o viata minunata!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Seby52):

Nu poti ura cuiva "o seara minunata" cand nu stii cu cine stai de vorba!
Intamplarea face sa am aflu in emisfera sudica si chiar sa am o dimineata minunta, fara aroganta si fara zeflemea.

Esti un copil cu tupeu si fara bun simt!
Pacat ca nu-ti vezi lungul nasului!