| IoanaAnghel24 a întrebat:

Ce stiti despre facultatea de regie la Hyperion? De exemplu cat dureaza? Si cat are salariu un regizor in Romania? Credeti ca dupa facultatea in Romania poti deveni un regizor cunoscut in afara?

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

Am un amic regizor dupa 8 ani in care a muncit si gratis doar doar ca să facă și el portofoliu de lucrări să aibă și el ce să prezinte foarte greu a găsit un job cu salariu. in general sunt colaborari poate intr-o lună iei in primii 5 ani in românia
1000 euro in alta luna nu iei nimic ca nu ai nici un client nici o primarie sa dea bani sau nici o firma cu combinatii si prietenii nimeni nu vrea nimic
apoi te cheama unii la unteatru ai facut niste banuti de mici bere chirie si tigari
apoi iar nu ai nimic de facut TREBUIE SA TE IEI SI DE ALTE LUCRURI DE EXEMPLU DE FOGRAFIE DE FILMAT reclame chestii nunti botezuri pe la cocalari manelisti dar faci un ban si poti sa iti continui visul.
Si daca iti doresti tare mult dupa ce ai si tu scule haine chetii sa arati asa ca un regizor adevarat sa te cunoasca lumea buna
abia atunci incep usile sa se deschida pe la câte o institutie sa fii si tu acolo primit de milă si mai mult din prietenie cu cel care te-a recomandat. si tot timpul trebuie sa te comorti ca si când nu ti-ai merita job-ul respetiv doar că ii este milă diretorului respectiv si de cânii vagabonzi.
Apoi prinzi câte un eveniment cu primăria si iei si tu acolo o fieliuță mică de bani una si mai mică de faimă dar incepi să apari si tu printe artsti printre oameni si acum că tot ai băutu si făcut grătare cu unul si cu altul si te-ai tot autoinvitat in viețile lor si ti-ai făcut prieteni in lumea artistilor incep sa se mai deschida usi o colaborare la un teatru, poate un regizor bătrân pilos până la Dumnezeu de pilos care câștigă mereu trofee bani sponsorizări stie să faca dosare pentru fonduri ne rambursabile te ia si pe tine de cățeluș pe lângă el să ii faci pantofii apoi prinzi si tu niște idei jmecherii te impretenesti cu prietenii lui si cu prietenii prietenilor lui si incep usile sa se mai ungă
El se va prinde si iti va reprosa ca nu ti-a dat voie sa vorbesti tu cu prietenii lui
dar ai apucat sa iti faci câtiva prieteni dintre prietenii lui si până la urmă incep sa ai si tu intrări pe la festivaluri... mai o mica sponsorizare de la o primărie sa fai un mic eveniment asa pe bani putini, si tu tot ce vei câștiga vei băga doar in haine și inapoi vei investi in a te cunosate cu oameni cu artisti cu directori de pe la primării si institutii publice de pe la teatre de pe la uniunea cineastilor care zice amicul asta al meu ca dau fonduri doar prietenilor lor celor care au pile acolo dinainte de revoluție. doar nu merge asa daca tu nu ai carnet rosu de activist comunist pentru ca acolo inca mai merge cu PCR-ul si cu TOVARĂȘE!
Salile de cinema sunt inchise si de corona virus, si de prostie incultura românului care le-a transformat in cârciumă pentru schimbătorii de valută
mergi asa prin tara daca nu ma crezi si oprestete in Drobeta turnu serverin mergi la o sala de concerte sau de cinematograf sau mergi la viderele sau mergi la Harsova sau mergi la Braila sau mergi la sulina sau mergi la VASLUI sau la BUZAU si eu iti garantez ca vei găsi in sălile de cinematograf făcute cârciumi pentru mafiotii si baronii locali cocalari care ascută toată ziua cele mai jegoase si infecte manele, si oamenii daca au de schimbat bani in loc sa se duca la casa de schimb valutar tot la ei se duc, sau daca au sa se imprumute de bani tot la ei se duc sa ai bani cu camătă. si chiar daca aceste slăli de cinematograf sunt in totdeauna la câțiva metri de primăria capitalei de judet sau lângă primăria orasului respectiv chiar si asa daca este in centrul orasului tot nu se duce nimeni sa ii intrebe de sănătate.
Mergi si satai la usa unei librării intr-un oras normal ca bârladul bacăul vasluiul buzaul râmicul sărat si vezi cine mai cumpăra sau daca mai cumpăra o carte doar pentru sufletul lor sau oamenii cumpără cărti pentru ca să le dea șpaga ciubuc pe unde au fost constrânși ca să nu rămână corigenți repetenți.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti trebuie vreo 20 de ani de experinta ca sa devii un regizor cunoscut in Romania, iar asta numai dupa ce te-ai facut remarcat cu filme bune, care au ajuns sa fie prezentate, apreciate si premiate, peste hotare.

| IoanaAnghel24 explică (pentru Violleta2022):

Mersi pentru raspuns.