| Denny_5002 a întrebat:

Am 11 ani si nu stiu cum sa fac sa castig bani, in timpul scolii si a vacantei. Poate ma ajutati voi.

Răspuns Câştigător
| Ralux a răspuns:

Draga Denny,
eu spun ca la varsta ta alocatia si banii de buzunar de la parinti sunt de ajuns.De ce sa iti ratezi copilaria pentru bani? Dupa 18 ani vei avea toata viata inainte sa faci bani.Crede-ma.
Eu aveam o pusculita unde imi tineam alocatia si parintii imi dadeau bani la fiecare nota buna si imi dadeau si de ziua mea si de Craciun si de Mos Niculae.(de ziua numelui meu imi luau lucruri materiale).
Daca tii neaparat cum au spus si ceilalti utilizatori, pentru a-ti afirma independenta(cat de cat, ca na totusi ai o varsta frageda)ajuta-i pe parintii tai si pe rudele tale la treburi casnice. Ofera-ti serviciile si pentru vecini sau prieteni.De exemplu daca te descurci la animale poti sa ai grija de catelusi, pisici etc. sau poti oferi chiar meditatii la un domeniu la care te pricepi. Poti face multe daca iti dai seama cum.
Totusi cel mai bun sfat ar fi: bucura-te de vacanta si lasa banii.Aceasta grija o vei avea cand vei fi mare si crede-ma te vei satura de ealaughing.

XoXokiss
Succes!happy

| MariaAntonypufosel a răspuns (pentru Ralux):

Hey! Nu vreau sa fiu rautacioasa, sau sa te ofensez intr-un fel sau altul, dar si eu am 11 ani si ma gandeam ca poate exista ceva, care sa nu fie neaparat ca un loc de munca, ceva cum ar fi sa imparti fluturasi, ceva pe care un copil de 11 ani reuseste si este lasat sa faca(adica sa nu trebuie sa ai 16 sau 18 ani). Si sincer, raspunsul tau nu m-a ajutat foarte mult, a fost mai mult parerea ta despre cum unii copii de 11 ani isi doresc sa isi castige singuri banii. As fi preferat, daca ai fi adaugat dupa ce ti-ai spus parerea si niste lucruri prin care un copil poate totusi sa isi castige banii, daca nu e de parere cu tine.
Din nou, nu am nimic cu tine, doar mi-am spus parerea.

60 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

La varsta ta nu trebuie sa faci bani, iti dau parintii. Daca de acum vrei sa faci bani cand vei fi mare vei vrea mai mult si mai mult si nu e bine.

luciana
| luciana a răspuns:

Daca chiar ti-o doresti asa de mult, poti sa imparti fluturasi pe strada, sau la metrou cum fac atatia tineri. Nu stiu daca la 11ani poti sa fi angajat, este o varsta prea mica, dar orice e posibil; stiu ca din asta ( impartirea de pliante sau fluturasi pentru. reclama ) sa castiga multi bani. Stai si tu pe la P-ta Romana la metrou si poate ca vei avea ocazia sa zaresti pe cineva facand-o ...succes.

| Mefisto23 a răspuns:

E ok ca vrei sa fii independent, dar esti cam mic pentru a te gandi cum sa faci bani. Totusi cea mai rezonabila solutie pentru tine ar fi sa iti ajuti parintii, bunicii la diferite treburi in casa sau mai stiu eu unde si sa fii platit pentru asta. In America asa fac copiii. Asa isi responsabilizeaza parintii copiii. Asa au facut si ai mei cu mine si am ajuns bine.winking Bafta pustiule! Stay in school happy

| comansorin a răspuns:

Ma intelegeti-o si pe biata fata... eu am citit in mare parte toate commenturile de aici si mi-am dat seama cat de aroganti sunt unii ca vin cu commuri care zic ca vai ca alti n-au ce manca si tu vrei tel de 10 mil NU FRATELE MEU sti proverbu ala "prostu moare de grija altuia''? asa ca nu va mai luati de ea ca si eu am 13 ani si am 10 mil si vreau ca sa strang 23 sa imi iau Iphone4 aaa si fraierilor care vi l-au luat vi l-au luat pentru ca l-au vazut daca il ti ascuns si in permanenta la tine nu are ce sa se intample. aaa si si eu am aceiasi problema cu banii si m-am gandit la o solutie... si vine asa :
-ori imprumuti bani cu dobanda de 25% pe luna parintilor
-ori te duci si ii intrebi pe vecini daca vrea ca sa le dai cu pronto sa le stergi parbrizu de la masina
-ori vinzi ceva mai vechi ca de ex: un tricou un blug un inel cercei de la 5 ani ursuletul de plus (daca ai) vreun telefon mai vechi o camera web niste casticeva... orice
-(cand e ziua ta)de ziua ta nu le mai ceri parintilor cadouri ci bani asta fa eu ca de exemplu ziua mea e pe 12 octombrie ...luna asta... si le-am spus bunicilor prietenilor parintilor si rudelor, in fine tuturor celor care vin sa nu mai aduca cadouri ci bani, bani frate ca asta-i cel mai bun chiar daca se spune ca banu este ochiuu dracului n-ai cei face asta e si asa te scoti si tu iar de craciun si de mos Nicolae le trimit cate o scrisoare "mosilor" sa nu-ti mai aduca daruri ci o suma de bani intre si intre de exemplu:
''Mosule anul acesta nu mai vreau ca sa mai imi aduci o poseta (fusta, blugi, jocuri, parfumuri, lanticuri sau cine stie ce ai mai primit tu de craciun anul trecut) ci sa-mi aduci o suma de bani cuprinsa intre 100sau200sau300sau400sau500de lei si 600sau 700 sau 800 sau 900 sau 1000 de lei '' intelegi? fi si tu mai fixa ca un contabil asta a fost sfatul meu daca iti place bine daca nu iarasi bine(sper ca sa nu ma injuri cum fac si celelalte fete de la scoala crying ISad )

| adi_7507 a răspuns:

Nu-ti rata copilaria pentru bani!

| Casiana a răspuns:

Vorbeste cu parintii si spune-le... Oricum, pentru o fetita de 11 ani, pari foarte inteligenta! Succes...Esti o fata Cool, nota 10 de la mine!

| Diva a răspuns:

Ajuta-ti parintii si bunicii la treburile casnice si sigur vei castiga ceva bani

| laurentiu_9029 a răspuns:

Eu vand legume.De exemplu:pepeni, rosii, ardei gras.

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Pai castigi bani, alocatia! happy Si daca nu iti ajung 42 lei pe luna spune-le parintilor sa-ti dea si intreaba-i ce poti face in schimb! happy

| oaiapufoasa24 a răspuns:

Hmm... eu daca fac treaba prin casa, parintii mei imi cumpara ce vreau... thinking Iti poti lua un job de vacanta... adica, poate ca vreo ruda de a ta are nevoie de ajutor. Sau chiar parintii tai. happy La mine merge asa... sper ca te-am ajutat.

| adi4ever a răspuns:

Ajuta pe cineva batran fale cumparaturile sau pe vecini pe oricine sti ca ar avea nevoie de ajutor eu am facut 1 milion ca am carat cu vecinu mobilahappy bafta

| Babushka a răspuns:

Parerea mea e ca esti mica ca sa lucrezi eu la varsta ta ma jucam cu papusile nici prin cap nu imi trecea sa ma duc sa muncesc mai ales pentru un telefon mai gandeste-te

| MariaAntonypufosel a răspuns (pentru Babushka):

Si ce daca vrea sa isi stranga bani pentru un telefon? Si eu am facut la fel. Daca tu ai avut o copilarie in care la 11 ani nu existau, sau nu aveai tu, un telefon performant de unde sa iti iei informatii si sa te documentezi despre diferite lucruri, si chiar si sa te joci, asta nu inseamna ca noi trebuie sa fim la fel. Eu acum stiu destul de bine engleza si asta datorita internetului. Si apropo, eu am 11 ani. Si ma informez si de pe Wikipedia, si de pe Youtube cateodata, iar engleza am invatat, la nivelul la care, pe Youtube nu urmaresc canale romanesti, decat cele precum Top 8 sau Zaiafet, de unde inveti ceva. In rest, pentru distractie si amuzament, urmaresc canale din strainatate.
Nu cred ca e nevoie pe TPU de raspunsuri precum : "La ce iti trebuie x lucru? Pe vremea mea nu se facea y lucru!"...

| ing. a răspuns:

Bunakiss
Daca chiar doresti sa faci ceva, de ce nu ii intrebi pe parintii tai cu ce ii poti ajuta? Sau pe bunicii tai.Stai asa ca tu vrei banihee hee. Pai, daca nu cu ei, cu cineva de incredere. Poti incepe prin a face treburi usoare, cum ar fi plimbatul cainelui vecinei sau ceva in genul.winking Nu inteleg un lucru.De ce vrei sa ai bani la varsta ta? Nu le ceri parintilor?winking
Ma rog. Sper ca ti-am fost de foloskiss
Pupicikiss

| FloryDo a răspuns:

Ok...am citit intrebarea ta si toate raspunsurile de pe aici...si vreau sa spun ca m-ai lasat cu gura cascata! deci tu vrei sa strangi bani sa-ti iei un telefon de 10 mil. la 11 ani?straight faceDoamne! Nu te supara, dar mi se pare exagerat! In primul rand, daca chiar vrei un telefon, eu in locul tau as lua unul mai ieftin(nu de 10 mil.)pentru simplul motiv ca sunt si telefoane bune si mai ieftine...trebuie sa stii unde sa cauti...desigur, am uitat ceva important: poate tu vrei ca telefonul respectiv sa aiba nu stiu ce functii...(ca acum la 10 mil. nu cred ca il doresti doar pentru a comunica cu prieteniistraight face, asta daca nu cumva il vrei de fite)
eu la 11 ani ma jucam cu copiii pe afara...si nu aveam telefon...acum vad ca este o moda ...vezi toti plozii pe strada cu telefoane de nu stiu ce marca de fite...FRATILOR, treziti-va! sunt oameni care nu au ce manca si tu vrei sa-ti iei telefon de 10 mil?straight face
hai ca deja am spus prea multe si probabil "multe" dintre acestea nu-ti convin...
concluzia:ai putea face altceva cu acei bani, decat sa ii investesti intr-un amarat de telefon...mai gandeste-tewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia încearcă să pui mâna pe o carte, o să câştigi pe viitor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nu o mai judecati asa... poate parintii ei nu au un trai mai bun si nu au cum sa-i faca poftele fetei...haideti sa gandim si asa...sunt copii care de la 7 ani muncesc si isi ajut parinti... iar pentru tine Denny nu stiu ce sa-ti spun... ajutati bunici, ca stii tu bunicii sunt mai darniciwinking mult succes pe viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o fata care ma cinui sa o iau are ani 11 si iou la fel tot 11 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Telefon la 11 ani de 10 milioane? ai auzit care este noul regulament scoalar? FARA TELEFOANE... m-ai lasat cu gura cascata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbiti voi de alocatie da eu personal cat si surorile mele n-am vazut alocatia aia pana am fost la liceu asa ca... da treaba ii cum spun si restul chestii pe langa casa si daca nu poti sau nu vrei sa le ceri bani alor tai pentru treaba in plus pe care sa zicem esti dispusa s-o faci treci la vecinitongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa deschizi un stan

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok...la 11 ani cu un telefon asa scump teasi sfatuii sa stai in casa... mie la 15 ani miau furat telefon din buzunar(tel in val de 3 4 mil)si de atunci imi iau tel eftine...si daca vrei sa faci bani poti imparti fluturase pentru magazine telefonice sau alte chestii de genu asta...sau daca nu bagate in afaceri cu drourilaughing glumeam desigur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate sa-ti spun sigur apucate de vreun lucru careti place iop am 17 ani si fc bani din orice afacere imi iese in cale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vinde vechituri ce nu-ti mai trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tot 11 ani sunt din sibiu si as vrea sa castig niste bani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asi vrea sa am bani de sa ma doara mintea de iei da uite ca nu ori ce vis se puate inplini numa daca incerci sal inplinesti si incearca si atunti o sa-mi dai treptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea.happy
poate ca nu toti parintii au banithinking sau poate au. dar sunt o gramada de datorii de platit si mai multe.oh go on.
si da alocatia. sincer. la cat costa o pereche de blugi sau niste tenisi acum. ma refer la tenisii buni.( care sunt peste un milion. bine aia din magazinele bune. gen top sport. sau daca iei deia cu 300 de mii tot aia e ca se rup. si oh go on ma intelegeti)mai bine te lasi pagubas`
si oricum cand muncesti tu singur pentru banii aia parca te simti mult mai bine. eu una vara trecuta m-am apucat sa fac ceva legat de contabilitate. pff facturi thinking acte. nu era deloc greu. asta s-a intamplat la firma parintilor mei si din banii castigati mi-am cumparat un telefon noulaughing. dar acum nu mai vreau sa fac iar astarolling eyes era foooooooarte plictisitor.straight face
m-am gandit la mai multe chestii pentru vara asta. cum ar fi :sa impart diferite pliante. sau nu stiuthinking sa lucrez la ceva.thinking de publicitate laughing. dar as vrea sa o fac cu prietenii mei. pentru ca asa ar fi mult mai distractiv.
si oricum daca lucrezi nu iti ratezi neaparat copilariawinking pentru ca din moment ce vrei sa o faci ar trebui sa iti si placa. ( bine.oh go on lasandu-i la o parte pe cei care chiar au nevoie disperata de ajutor)
ai putea sa o faci alaturi de prieteni sa castigati impreuna banithinking nu stiu acum depinde de tine
sau uite. astazi am fost cu o colega. la AVON. si acolo era o tipa foarte de treaba, acum ea este la facultate si ne-a spus diferite chestii despre cum a ajuns unde este.pff nu mai stiu exact pe ce post era. oricum nu conteaza asta dar acum pe 3 campanii ea isi strange banii pentru facultate( 30 de milioane)
si mi se pare ceva foarte tare.thinking si daca esti reprezentant. poti castiga bani sau diferite produse de care ai nevoie
thinking
treaba ta.:d
si daca tu chiar vrei sa castigi baniconfused poti sa iti gasesti. si tot ce conteaza este sa te distrezibig hug
PEACE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba frate voi toti spuneti sa faci treaba prin casa dar stiti cum e sa nu aiba nimeni din fam bani sa sa ai un tel naspa si sa te uiti la colegi tai care au telefoanea marfa si sa isi bata joc de u? deci plz dati alta idee ceva in gen o afacere pe net sau altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sa va mai spun ceva chestia care am sp nu a fost pentru mine parinti mei au destui bani si ma cred norocos ce am sp a fost pentru un prieten bun si app acum familia mea trece prin o perioada grea si eu am niste tel si un psp pastrate si m-am gandit sa le vand caci vr sa imi iau un iphone dar imi lipsesc 4mil deci nu stiu ce sa fac caci tata nu sta cu noi dar ma ajuta mult cu bani dar ieri mai avea putin si plangea la tel cum am sp fam mea trece prin o perioada grea si de aia vr sa fac ceva ca sa ii mai scap de cheltuieli adica sa pot sa imi iau singur ce vr si sa nu ma ai rog de ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca esti de stul de mare sa fii dadaca