| Credinoameni a întrebat:

Buna!
Am 16 ani si vreau sa stiu din ce materii se da la examenul de admitere in psihologie militara.Ce trebuie sa invat? Si se da si proba sportiva?
P.S: Un link n-ar strica.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista facultate de "psihologie militara"( asa cum iti inchipui tu!) iar institutiile de invatamant militar (academiile) nu au programe de studii universitare in domeniul psihologiei. Asadar, institutiile de invatamant militar NU pregatesc psihologi!

Psihologia militara poate fi studiata ca disciplina pe parcursul studiilor de licenta la o facultate CIVILA, respectiv facultatea de psihologie si stiinte ale educatiei (din Bucuresti, Cluj, Iasi si alte orase) sau poate fi studiata pe parcursul unor studii masterale dar numai dupa obtinerea, in prealabil, a diplomei de licenta. Chiar dupa finalizarea primei etape de formare profesionala, adica dupa obtinerea unei diplome de licenta, vei putea obtine autorizarea de libera practica--- vezi formarea si autorizarea psihologilor in link-urile :
http://e-psihologonline.ro/ce-face-psihologul/
http://fpse.unibuc.ro/......psihologie

La facultatea de psihologie si stiinte ale educatiei din Cluj ( Universitatea Babes Bolyai)admiterea pentru domeniul psihologie a constat dintr-un test tip grila din manualul de psihologie clasa a X-a :http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/psihologie/

p.s. Iti sugerez, in cazul in care iti doresti sa profesezi ca psiholog militar( deservesc nevoile de evaluare psihologica ale Politiei Române si ale altor institutii similare), sa te specializezi in psihologie clinica.

2 răspunsuri:
| aramnicolae a răspuns:

In primul rand se da din logica si biologie. Singura proba sportiva e sa faci 45 de flotari in 12 minute

| Credinoameni explică (pentru aramnicolae):

Logica din clasa a 9-a? Si anatomie, nu?
Poti sa-mi recomanzi, te rog un site de unde ma pot interesa?