| AntonelaCK a întrebat:

Am de facut lucrarea de diploma. (termin postliceala sanitara-asistent medical). Ma puteti ajuta si pe mine sa gasesc un motto potrivit?

3 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Buna! Uite niste citate de la Hippocrate, parintele medicinei, pot fi folosite ca motto:
"Oriunde arta medicinei este iubita, acolo este si o iubire pentru umanitate"
"Hrana sa fie medicina ta si medicina ta sa fie hrana".
"Sănătatea este o comoară pe care puţini ştiu să o preţuiască, deşi aproape toţi se nasc cu ea."

Alti autori

"Arta medicinei constă în a amuza pacientul în timp ce natura vindecă boala." - citat celebru din Voltaire

"Medicul vindecă bolile, nu moartea; el e ca acoperişul casei care te apără de ploaie, nu de trăsnete." citat celebru din William Shakespeare

"Medicina este ştiinţa şi conştiinţa încălzite de iubire faţă de oameni." - definiţie clasică de Iuliu Haţieganu

| wexceptional a răspuns:

Unde pun eu mana se infaptuieste binecuvantarea apare magia vrajesc boala exorcizez bacteria si pleaca singura