Întrebare recomandată | MonicaShock a întrebat:

Bunabatting eyelashes. am nevoie de ajutor. Eu am de gand sa devin medic pediatru. As vrea sa stiu care sunt pasii mai exact. Incepe cu : liceul, profilul stiinte ale naturii, cam tot ce trebuie pentru a devenii medic pediatru. Multumesc.
- dau funda -

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultatea de medicina, conteaza foarte putin liceul ca oricum trebuie sa te pregatesti separat

| Hikarie a răspuns:

La liceu nu conteaza la ce profil mergi. Iti recomand stiinte sociale sau filologie pentru ca examenul de bac e mult mai usor si poti lua note foarte bune. Apoi in clasa a-11-a iti faci rost de cartile din care sa inveti pentru admitere, dai examen, termini facultatea, apoi te inscrii la rezidentiat, termini si gata.

| KTAleen a răspuns:

Termini orice liceu vrei tu, cauti intr-a 11-a programa de admitere la Fac. de Medicina si incepi sa te pregatesti. Faci rost de subiectele care s-au dat in ultimii - sa zicem - 2 ani.
Termini facultatea, dai la rezidentiat si cand il termini e gata!

| Emrys0 a răspuns:

Așa cum au spus și ceilalți, liceul nu este atât de important.
Fii atentă la materia de biologie din clasele a XI-a și a XII-a pentru că acolo se învață biologia umană, ceva ce îți va trebui la facultate.
În rest, liceul nu te pregătește pentru așa ceva.

| AnnaAp a răspuns:

Este foarte bine ca esti pe profilul stiinte, pentru ca o sa te ajute mult.Trebuie,insa sa te pregatesti la chimie/fizica (la alegere) si biologie obligatoriu. Daca simti ca nu ai nevoie de meditatii, foarte bine, dar eu iti recomand totusi sa faci.Sunt niste grile care nu sunt deloc grele daca inveti, chiar o sa ajunga sa iti placa.Depinde in ce oras dai, sunt tot grile, dar putin diferite. Urmeaza 6 ani de facultate, apoi iti alegi pe ce vrei sa mergi...Acolo depinde de rezidentiat, la pediatrie cred ca sunt putini...nu stiu exact cati.Eu sunt intr-a 11-a si dau la medicina in Craiova.Inca nu m-am gandit pe ce vreau sa merg, dar ma incanta neurologia, deocamdata ma pregatesc la chimie, iar dintr-a12-a o sa ma pregatesc si la biologie. Sper ca te-am putut ajutahappy