| anonim_4396 a întrebat:

Buna. Am nevoie de un caz concret. Un student la medicina cetatean non UE poate sa faca rezidentiatul fara sa plateasca acea taxa pe an daca se casatoreste cu o romanca? Li se cere o taxa destul de mare pe an si am inteles ca in cazul in care sotia este romanca nu se mai plateste. Poate gasesc persoane chiar din Iasi pe aici.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se plateste doar daca acel cetatean strain obtine cetatenia romana.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai plateste taxe dupa ce devine cetatean roman, dar pana la primirea cetateniei este inca rezident si inca plateste.
Sa nu uitam ca cetatenia nu se acorda instantaneu, fiind si aceea parte de proces laborios si de durata, chiar si dupa ce se casatoresc.

| isemilia a răspuns:

Nu se plateste, daca are cetatenia, o metoda de a o obtine fiind casatoria cu o romanca. Eu sunt din Iasi, desi nu inteleg relevanta. Vrei sa studiezi aici?

| aliipt99 a răspuns:

Am inteles ca nu plateste daca intra in posesia unui permis de lunga sedere in RO. Are aceleasi drepturi ca un cetatean roman: echivalarea studiilor si recunoasterea diplomelor, burse, securitate Sociala etc. Posesia permisului se face deoarece este membru a unei familii din RO. Va rog sa ma ajutati cu mai mule informatii. Este cam greu sa se obtina cetatenia acum, dar permisul de sedere fiind sotul unui cetatean roman cred ca ar ajuta.