| Kanpeki a întrebat:

Bună. Am o cunostinta din Coreea de Sud care ar fi interesata sa se mute aici și sa-si găsească un job. M-ați putea ajuta cu niște site-uri cu oferte de munca pentru străini? (De preferat în Cluj). Are ceva cunoștințe în domeniul IT (data management) dar a zis ca ar accepta și un job care nu necesita calificare. Nu știu exact cum sta treaba nici cu legile în situația asta. Gen ce condiții ar trebui sa îndeplinească sa poată lucra aici? Știe ceva romana dar nu se descurca prea bine.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie sa mearga la consulatul Sudcorean, pentru indrumare oficiala.
Totodata stiu ca, in doeniul de constructii sunt multi straini (inclusiv asiatici) angajati, fiindca e lipsa mare de forta de munca.