| Eleodora1232 a întrebat:

Bună, am o nedumerire, vă rog să mă ajutați. Mă pregătesc să merg la Academia de poliție, dar sunt diagnosticată cu Rinită Alergică. Sunt șanse să mă pice din cauza acestui diagnostic? În baremele medicale este precizata doar Rinita cronică ozenoasă –ozena – operată sau neoperată (INAPT), însă despre rinita alergică nu se precizează nimic.
Încă ceva, s-ar putea să am astm alergic doar că știu că acest diagnostic ar fi menționat din start cu Inapt, de aceea nu fac și alte controale amănunțite deoarece mă vor trece în calculator cu acest diagnostic. Întrebarea mea este, îsi vor da seama că am astm sau alergii la examinarea medicala de la politie daca acestea nu sunt trecute pe adeverinta medicala. Rinita alergica s-ar putea să mi o treaca însă astmul incă nu este declarat medical. Ce parere aveți?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Rinita alergica este deja cronicizata, daca este de multi ani.
Cat despre astm, ei te pot depista foarte usor, cu analize simple.

Nu se da adeverinta medicala la analizele/consultatiile care esti obligata sa le faci, aceea se numeste FISA de analize medicale si este completata de fiecare medic in parte dupa consultatie serioasa si dupa analize medicale specifice.

https://lege5.ro/......structiuni

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai astm nu te vor accepta, la astm tusesti nonstop, si nu ai voie efort sa stai in frig in soare, plus o sa iti curga nasul iarnă vară tot timpul, cel mai bine cauta ti alta meserie care nu presupune sa stai afara in frig in caldura in picioare 8-12 ore, tie iti trebuie ceva usor sa faci, poate la un supermarket la case vinzatoare, salariul nu va fi mare la inceput dar vei invața si va creste si salariul, multa sanatate, ce varsta ai? La astm bronsic vei avea acel spray pe care sa il dai in gît cand ai crizele de tuse.

| alina2k18 a răspuns:

Astmul e o boala pulmonara.
Asa ti-a spus medicul? Ca s-ar putea sa ai?
La ce doctori mergeti fratilor?

| TheGentleman a răspuns:

Fraților, medicina și mentalitățile au evoluat!

Christian Erikssen joacă la nivel înalt, după ce la Euro 2021 a făcut infarct in timpul unui meci oficial. După nici un an el era înapoi pe teren, cu bypass. A fost în lotul Danemarcei la CM 2022.

Dacă afecțiunea ta poate fi ținută sub control cu medicamente/ terapie, nu ar trebui să fie un impediment!

Nu uita, limita e cerul. Și nici măcar atât, că de aproximativ un secol am ajuns să trecem de atmosfera Pământului

| ioana748 a răspuns:

Dupa cate se vede tu vorbesti de alergii.
Daca medicul de familie iti da adeverinta ca nu esti luata in evidenta cu boli cronice si neurologice ai toate șansele.
Insa nu stiu ce faci la probele sportive cu rinoreea si sufocarea.
Nu te vor ajuta deloc.
Dar poti incerca, pana la urma daca alegi alta cale nu te vei gândi ca ce ar fi fost, daca s ar fi intamplat.
Multa bafta,

| Eleodora1232 explică (pentru ioana748):

Nu am probleme mari la efort, alerg și fac exerciții fizice pentru pregatirea sportivă și par să mă ajute mult cu respirația

| ioana748 a răspuns (pentru Eleodora1232):

Atunci ma bucur, o sa fie bine.❤️

| SuNaM a răspuns:

Astmul este depistabil pentru ca ei te asculta cu un stetoscop care vrei nu vrei, spune adevarul sad. In caz de rinita alergica, depinde de ce este cauzata si cat de rau se manifesta. Daca este ceva asa doar de sezon minor cu simptome normale care par doar raceala, scapi usor. Dar, problema este partea cu astmul pentru ca se depisteaza chiar usor sad

Totusi, vezi partea buna, daca cumva nu te trec la proba medicala, este spre binele tau pana la urma, pentru ca ti-ai inrautatii situatia. Succes si sanatate!