| Alexthug a întrebat:

Buna am si eu o intrebare: un prieten ar vrea sa stie daca se poate ce profil sau ce materii scolare ii trebuie pt a ajunge la sri la anti tero?

2 răspunsuri:
| NOC a răspuns:

Liceul nu are importanta. Se pune foarte mare accent pe latura sportiva (proba sportiva este foarte solicitanta) si pe partea psihologica (atentie crescuta, timpi de reactie foarte mici etc).

Contacteaza directia judeteana de informatii cea mai aproape de tine pentru mai multe detalii legate de angajare. Acum cativa ani, se putea merge direct din civilie daca treceai examenele, dar probabil acum vei avea nevoie de o scoala militara.

Intereseaza-te la fata locului si lasa TPU.

| AlinGabriel13 a răspuns:

Salut! Un lucru este bine de știut: nu este ușor.
1. Pentru a ajunge la SRI este indicat să faci un liceu militar (părerea mea: cel mai indicat).
2. Materiile de bază sunt: educație fizică, matematică, fizică și psihologie. Aici depinde de specialitate. Este posibil să fie și engleză.
Doar atât știu în privința subiectului. Sper că am fost de folos.
Succes!