| Mirceadumb a întrebat:

Cam care este o zi din viata unui luptator anti-tero? si cum poti ajunge acolo? cam ce antrenament premergator trebuie sa faci pentru a face fata?

1 răspuns:
| NOC a răspuns:

In mare parte, luptatorii se antreneaza pentru a acoperi cat mai multe aspecte tinand cont de specificul muncii:
- pregatire fizica
- tactica speciala interventii
- trageri
- instructie alpina (ski, alpinism)
- procedee de interventie cladiri (patrunderi prin ferestre, rapel etc)
- tactici de lupta urbana,
- rapel din elicopter etc
- parasutism

Mai multe detalii nu cred ca vei afla pentru ca nu sunt informatii publice.

Daca vrei sa faci parte din Brigada Antiterorista, te poti prezenta la una din directiile judetene de informatii pentru a te interesa daca exista posturi disponibile si specialitatile lor, urmand sa iti depui dosarul si sa sustii probele eliminatorii (medicale, psihologice, sportive).

Insa va trebui sa fii foarte bine pregatit pentru ca selectia este foarte dura, mai ales pentru subofiterii luptatori (foarte multi sunt fosti campioni in diferite ramuri sportive - canoe, inot, box, judo, kickbox, lupte, gimnastica).

Ca idee, din cate imi amintesc, cerintele testului fizic pentru luptatori era un traseu aplicativ care avea in componenta, printre altele: doua catarari in brate pe o franghie lunga de opt metri, minim 10 tractiuni la bara, 70 de flotari.

Pentru a aprofunda subiectul, poti citi Secretele USLA scrisa de Teodor Filip, despre precursoarea BgAT.

Mult succes!