| Floreenofficial a întrebat:

Buna! Are voie un angajator,un sef sa te cheme de doua ori la job, serviciu daca ai concediu de odihna? Mersi.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

In mod normal nu, ca doar de aia se numeste concediu.Nu e normal sa te frece nimeni la cap.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, poti fi chemat din concediu, daca angajatorul are are nevoie de tine si nu are pe altcineva sa te inlocuiasca.
In aseenea cazuri, daca esti destept, poti profita la maxim, negociind zile libere si o prima substantiala.winking

regis
| regis a răspuns:

Are voie sa te cheme, iar tu ai voie sa nu mergi. Dar in final nu conteaza ce zice legea, important e sa fim oameni. Eu de exemplu, daca m-ar chema si as merge, bineinteles daca as fi disponibil, nu o sa imi întrerup vacanta in Caraibe pentru asta. In schimb si eu daca o sun si ii zic ca nu pot veni X zile la lucru, ma intelege si nu imi cere vreo explicație.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| haileewatson a răspuns:

Sa te cheme la job in timpul concediului?
Teoretic poate, practic tu trebuie sa fii de acord sa te intorci din concediuwinking asa ca nu esti obligat.

| Ilovedinero a răspuns:

Daca esti la patron da, daca esti la stat, nu

| Floreenofficial explică (pentru Ilovedinero):

Pai daca lucrezi la spital, unde ești?

| dullcat a răspuns (pentru Floreenofficial):

Esti la stat.Sau e cumva un spital privat?

| Floreenofficial explică (pentru dullcat):

E spitalul județean de urgență.

| dullcat a răspuns (pentru Floreenofficial):

Atunci e prima varianta.

| Ilovedinero a răspuns (pentru Floreenofficial):

Depinde ce spital, daca e de stat sau privat, tu nu stii unde lucrezi acum sau ce?

| Floreenofficial explică (pentru Ilovedinero):

Mama lucrează la spitalul județean.

| Ilovedinero a răspuns (pentru Floreenofficial):

Atunci e de stat, are dreptul sa ceara inca o saptamana de concediu sau pe langa banii de concediu cum ar veni sa se puna ca zile de munca si sa mai ia niste bani, nu e corect sa munceasca pe deageaba asa ca sa mearga sa isi ia drepturile