| BicolorBell;x a întrebat:

Buna!
As dori f mult sa stiu cat mai multe despre Actorie/Teatru
Ce licee exista cu profil de actorie?
Cu ce medie se intra?[in bucuresti]
Daca exista cineva care este la U. N. A. T. C Il-Caragiale?
Si dupa ce absolvi facultatea cum faci sa intri in productii?
Eu sunt din Buftea si stau langa studiourile MediaPro... fac si cursuri de actorie... dar ma intereseaza f mult despre aceasta meserie!
Va rog, imi puteti da mai multe detalii, scrieti aicihappy
[Dau fundita orcuion the phone

Răspuns Câştigător
| plasticstyle a răspuns:

Dinu lipatti...acolo au profil de actorie.si ca sa intrii va trebui sa dai 2 probe parcathinking ai sa compui o poezie, si o sa ti dea ceva sa reti, niste fraze.

2 răspunsuri:
| BicolorBell;x explică:

Multumesc pentru raspunsuri:*
Vreau sa precizez cu fac cursuri de pregatire cu actorii de la teatrul Notarra[fac parte din trupa teatrulului]. Asta ma ajuta cu ceva nu?
Chiar nu ar avea rost sa urmez un liceul cu profil actorie/teatru?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... ce ar fi lumea plina de actori? Nu toti ne-am nascut pentru asa ceva, trebuie sa simti. Cum simti asta? Trebuie sa apari ca acel arlechino jucaus, care ne convinge prin amagire. Printr-un cuvant sa exprimi 1000 de emotii, printr-o privire sa cuprinzi lumea, sa o ridici la cer si apoi s-o asezi la loc. Toata viata reprezinta un labirint de metafore. Asta e partea artistica, daca iti lipseste sanse slabe la UNATC.
Ca absolvent al acestei universitati(unatc), iti spun ca acel liceu nu o sa te ajute la nimic. E mai bine sa urmezi un liceu normal, deoarece iti va trebui si cultura generala, iar daca alegi facultatea de teatru din cadrul universitatii vei avea nevoie doar de talent si de acele ore care se organizeaza la facultate inainte de admitere; insa TALENTUL va face diferenta intre candidati. Daca te hotarasti sa intri la facultatea de film, acolo trebuie sa te pui pe invatat. Istoria cinematografului, ce este un film, cei mai importanti pasi in realizarea lui si multe altele... Pentru ca la regie, la admitere vei participa cu un material realizat de tine, vei avea de facut o scurta analiza a unui film la prima vedere. E destul de greu... Teatru=talent; film=munca. Eu cu ceva ani in urma am absolvit facultatea de teatru, iar apoi specializare in regie film la universitatea de film din New York teatru+film=SUCCES!

Asta iti urez si eu tie, Mult Succes! O sa ai nevoie... happy