Întrebare recomandată | AlexandraAlle3 a întrebat:

As dori sa dau dupa terminarea liceului la Academia Navala si vreau sa stiu cateva chestii pentru ca nu sunt documentata foarte bine.
1. Atat pentru marina militara cat si cea civila, dupa absolvire ce optiuni de locuri de munca exista pe uscat?
2. In ce consta proba sportiva?
3. La ce se dau examene scrise in ambele cazuri?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Astia din armata si politie zici ca sunt tampiti. Nu dau, pe pagina lor web, date concrete. Mai bine ia legatura cu centrul militar judetean de care apartii sau chiar cu academia. Cat despre locuri de munca pe uscat (din experienta mea de militar) stiu ca se ajunge mai greu acolo. Acolo sunt repratizati doar cei care au o boala in timpul si din cauza serviciului militar sau dupa ani de navigat.
Pentru partea militara poti gasi mai multe aici: https://bit.ly/3ilKvAa
iar pentru cea civila aici:
https://bit.ly/2XWbEAd

| Crackman a răspuns:

Deci sunt in treabă asta de 4 ani.
Termini facultatea asta depinde ce departament ești pleci pe mare ( la civili sunt bani la marina este mai sărăcăcios dar stai la umbra ).
In cazul in care te decizi să îți cauți ceva pe uscat ai următoarele variante...
Electro mecanic - in domeniul mecanic/Electric, Eoliene, etc
La navigație - doar să găsești la ANR ( Constanta GALATI )
In rest mori de foame
Electrician sau electro tehnica - job cu electricitate.
Nu am avut proba sportivă ( la armata poate )
Examenele sunt de matematica pentru inscriere de clasa 12 dar găsești la ei pe site exemple și caiete de pregătire.

| TLF92 a răspuns:

Nu stiu exact dar se da examen pentru functia de cadet dupa absolvire - ofiter maritim .....am un fost prieten care ma tot batea la cap cu facultatea asta a luat examenele cu casca si ma tot tinea cu plecarile lui fictive pe mare nici dupa 6 ani de la absolvire nu si-a dat examenul ala pentru cadet! Legat de facultate in sine nu ma pot pronunta, cu toate ca am vazut niste recenzii negative referitor la academia asta!