| MaraMarutza a întrebat:

as dori sa urmez o facultate de designe industrial si as cam avea nevoie de niste sfaturi de la cineva care a facut cursuri intr o facultate pe acest profil.in primul rand unde se afla.ce profil este recomandat pentru mine acum la liceu? eu sunt la liceul de arte gheorghe tattarescu din focsani la sectia arhitectura dar am inteles ca ar fi mai recomandat sa ma transfer la mate info. avand in vedere ca sunt in primul semestru al clasei a 9a nu cred ca as pierde prea multe daca as face un transfer.ce trebuie sa perfectionez? matematica sau desenul.ma pricep destul de bine la matematica dar nu perfect.ce probe se dau la acea facultate si care ar fi o problema mai mare?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Pe Google trebuia sa-l "intrebi":
* designul industrial este o specializare care apartine domeniului "inginerie industriala"(vezi specializarea la facultatea de constructii masini de la Univ. Tehnica Cluj)
* ai nevoie de matematica!( la faculta faci matematici aplicate, geometrie descriptiva( iti poti face o imagine asupra cursurilor incepand cu pagina 107 de aici : http://www.scribd.com/......a%C5%9Fini )
* abia din anul viitor se vor introduce "probe de admitere" --- pana in 2012 admiterea la Univesitatile tehnice s-a desfasurat "pe baza de dosar"!