| AnDutZzA020 a întrebat:

As vrea sa dau la academia de politie ca jandarm insa sunt foarte nelamurita in legatura cu proba scrisa la istorie. Am cautat pe site si nu imi da materia pe care trebuie sa o invat. Cuprinde materia de a 12? Va rog.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pe siteul Academiie de Politie Bucuresti este scris foarte clar, in anexa 2 la regulamentul de admitere. O sa incerc se copiez, desi era mult mai simplu sa intri tu si sa citesti acolo.
I. ISTORIE
A. POPOARE ŞI SPAŢII ISTORICE
1. Romanitatea românilor în viziunea istoricilor.
Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 6-11.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 8-11.
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 4-13.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 14-16.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 4-9.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 12-16.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 16-23.
B. OAMENII, SOCIETATEA ŞI LUMEA IDEILOR
1. Secolul XX - între democraţie şi totalitarism. Ideologii şi practici politice în România şi în Europa.
• Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 56-59.
Magda Stan, Cristian Vornicii, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 45-51.
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 100-109.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 57-59; 61-63.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 40-47.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 52-55.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 70-73.
2. Constituţiile din România.
Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 62-67.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 55-57.
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 121-129.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 65-67.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 50-55.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 61-64.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 76-79.
C. STATUL ŞI POLITICA
1. Autonomii locale şi instituţii centrale în spaţiul românesc (secolele IX-XVIII).
Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 74-83.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 63-66.
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 142-152.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 74-76.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 60-63.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 70-73.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 84-95.
2. Statul român modern: de la proiect politic la realizarea României Mari (secolele
XVIII-XX).
Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 84-89.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 67-71.
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 153-164.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 74-91.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 64-70.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 74-83.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 96-123.
3. România postbelică. Stalinism, naţional-comunism şi disidenţă anticomunistă.
Construcţia democraţiei postdecembriste.
Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 100-107.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 79-85.
REGULAMENTUL CONCURSULUI DE ADMITERE 2016 Pagina 34
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 176-187.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 99-103.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 78-87.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 96-102.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 134-145.
D. RELAŢIILE INTERNAŢIONALE
1. Spaţiul românesc între diplomaţie şi conflict în Evul Mediu şi la începuturile
modernităţii.
Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 110-117.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 89-94.
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 195-227.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 109-114.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 88-93.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 106-114.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 148-153.
2. România şi concertul european: de la „criza orientală" la marile alianţe ale
secolului XX.
Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 118-125.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 95-99
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 228-232.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 116-126.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 94-99.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 115-118.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 154-165.
3. România în perioada „Războiului rece".
Zoe Petre (coordonator), Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 130-135.
Magda Stan, Cristian Vornicu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Niculescu, 2007, p. 103
Valentin Băluţoiu, Maria Grecu, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Didactică şi pedagogică,
R.A., 2007, p. 251-261.
Ioan Scurtu, Florentina Dondorici, Vasile Ionescu, Elena Emilia Lica, Octavian Osanu, Emil Poamă, Relu
Stoica, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Gimnasium, 2007, p. 129-131.
Alexandru Barnea (coordonator), Vasile Aurel Manea, Eugen Palade, Bogdan Teodorescu, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corint, 2007, p. 102-107.
Ioan Scurtu, Constantin Dincă, Nicolae Cristea, Marian Curculescu, Aurel Constantin Soare, Istorie.
Manual pentru clasa a XII-a, Editura Economică Preuniversitaria, 2007, p. 123-126.
Felicia Adăscăliţei, Liviu Lazăr, Istorie. Manual pentru clasa a XII-a, Editura Corvin, 2007, p. 168-171.

3 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Buna, Andutza!
tematica este din toti cei 4 ani de liceu. Iata aici tematica pentru fiecare materie, inclusiv istorie: http://www.academiadepolitie.com/academia-de-politie-tematica.html

Mult succes!

| Girbiii a răspuns:

Hei, din cate stiu eu, am prieteni care vor si ei sa dea la politie la istorie se da materia de bac pe care o dau cei de la filo ca materie obligatorie adica istoria romaniei cu lectiile alea care sunt, faza este ca pentru la politie trrbuie sa stii lectiile astea mult mai amanuntin, mai detaliate, mai ales domnitorii si anii lor de domnie, se pune mare accent pe ani exacti si sa stii absolut toatr bataliile si toate prostiile alea, iti urez oricum bafta ca stiu ca e greu! A si da materia de bac pentru cei de la filo o gasesti pe net si pe edu cred si sunt 12 lectii parca ...succes!