| anonim_4396 a întrebat:

Buna! As vrea sa dau la facultatea de drept in București. Este adevarat ca se intra foarte greu și ca este foarte mult de învățat încât nu voi mai avea deloc timp liber pentru mine? As vrea sa stiu cat mai multe detalii. Și in afara de facultatea de drept din București care mai este buna?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta se aplică la orice facultate. Dacă ești și tu unul dintre băieții deștepți care vor să intre ușor și să termine ușor, recomand fără frecvență sau mai bine nicio frecvență. Facultatea nu este pentru toți. Cum ar fi fost dacă persoanele care au ajuns să se lase de facultate nu ar fi dat niciodata la facultate? Să fie loc pentru cei care termină...

| SetYourselfFree a răspuns:

Da,dreptul si medicina sunt cele mai grele facultati.am auzit ca ai de invatat carti de 1000 de pagini la o materie.Inflatia de absolvenți e mare comparativ cu posturile disponibile. Termina vreo 1000 si posturile sunt 10. Zicea cineva ca din promoția lui au intrat 10 din 600 la IMN.la barou promovabilitatea la examen a fost de 6, 2%. daca reușești să intri la barou trebuie să ai pile pentru ca timp de 2 ani vei face practica pe lângă un avocat ca sa iesi avocat.si nu te invata nimeni pe ochi frumosi.si chiar daca ii umpli fundul cu bani poate te va lasa doar sa ii caru servieta. daca vrei se devii notar, acolo stim cu toti ca se merge ereditar.multe persoane s-au lăsat duse de val crezând că vor avea bani daca sunt la drept iar dupa au terminat dreptul, acum lucrează ca ospătari! si nu pierzi 3 ani din viata, cat tin majoritatea facultatilor, ci 4 ani.Mai fa si tu calcul daca e roz sau cacaniu sa dai la drept!