| Teodorq11 a întrebat:

Buna, as vrea și eu un sfat, dar am 2 opțiuni, la școala militară de subofițeri de jandarmi și școala de subofiteri de poliție ca și șef de post dar nu știu unde să mă duc si unde ar fi mai ok, mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| Gnomzy a răspuns:

Nu ai cum să ajungi direct șef de post după școală. Fă ceea ce crezi că îți place mai mult, la jandarmi, spre exemplu, nu ai atâtea posibilități ca și la poliție, pentru că în poliție există mai multe ramuri precum investigații criminale sau rutieră, DGA etc. De asemenea, trebuie să reții că jandarmii sunt militari, iar polițiștii nu sunt, iar odată cu asta intervin și limitarea unor drepturi. Până la urmă decizia îți aparține.