| Emilia1015 a întrebat:

Azi mi-am depus dosarul pentru ocuparea unui post si am primit o bibliografie cu 10 legi. Acele legi sunt foarte lungi, cu numeroase articole (intre 80 si 150) si alineate. Luni am examenul si mi se pare imposibil sa pot invata atat. Aveti idee cum sa le invat relativ repede? Multumesc!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invatand intensiv. Daca te mobilizezi si inveti macar 10 ore pe zi, e imposibil sa nu le poti invata (la ritmul asta ar trebui sa inveti foarte foarte bine macar 30 de pagini pe zi). Dat fiind ca vine week-end-ul poti face un mic efort si oua zile sa inveti in ritm foarte intens (16-18 ore pe zi). In perioada asta renunta complet la TV, calculator, telefon, concentreaza-te strict pe invatat. Nu e deloc greu, vei reusi cu putin efort.

Bula
| Bula a răspuns:

La fel ca avocatii. Nici unul nu invata toate legile pederost. happy
Trebuie sa le citesti cu atentie si sa retii cat mai multe elemente din ele (despre ce este vorba, regulile so pedepsele principale etc.).
Pe parcurs, oricum vei repeta acele legi (si nu numai) de fiecare data cand trebuie aplicate.

Daca la examinare "te purica" comisia cu detalii (de exemplu sa spui ce scrie la articolul x), atunci e clar: au deja alt candidat pe care vor sa-l angajeze...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Învață-le logic. Și eu am învățat codul penal, și știu ca la început pare extrem de greu și non-sens. La început toate chestiutele alea mi se păreau identice, dar manipulate și scrise intr-o forma mai elegantă. Relaxează-te, întinde-te, fa-te confortabilă și alunga orice sursa de distragere.
Învață sa reții logic. Și te asigur ca in 3 ore vei învăța mult mai mult decât pana acum.

Și lasă telefonul la vreo 500 de metri, poți chiar sa-l și pui chiar și in mașina de spălat happy

Cel mai important! Nu te panica. Face rău happy