| AnonimSs a întrebat:

Buna cam cat castiga un regizor si de ce studii ai nevoie?

Răspuns Câştigător
| Adbbmsh a răspuns:

Sä înveti meseria. Sunt mai multe cäi:
- Faci o facultate de regie (atentie: toate sunt nule pedagogic - deci, conteazä doar diploma).
- Faci o facultate serioasä, si-ti dai masterul în regie.
- In paralel cu oricare din astea douä, înveti independent regia de film. Salariul unui tanar regizor este de aprox 1000 lei!

FUNDA please :*

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Pentru a fi regizor ( probabil te referi la cel de teatru, de film sau Tv) trebuie să urmezi o facultate de acest gen și după aia să profesezi.
Dar, nimeni nu te obligă să profesezi ca regizor.
Și, pe de altă parte, dacă ai urmat o facultate de acest specific, nimeni nu spune că trebuie și să cîștigi bani.
Poți fi și muritor de foame.
Pproblema care se pune este dacă reușești să găsești contracte ( deci să te angajeze cineva) pentru a putea profesa în această meserie.
Iar cîștigul e diferit de la un contract la altul.
Cam asta e!