| ConstantinVictorFlorian a întrebat:

Bună,
Cât e un un salariu la Paul, ca lucrător comercial?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum a spus domnul lupica cu siguranta se da salariul minim pe economie adica 2079 lei/luna

| Violleta2022 a răspuns:

Atat cat negociezi sau accepti de la angajator.
Salariile nu sunt fixe, fiecare patron sau sef de magazin ofera cat vrea el si cat se intelege cu angajatul.

| SuNaM a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu sunt de acord cu tine, dar stii ca suntem in Romania unde daca ai comentat ti se spune direct,, compania e a mea, usa e a ta'' corect? Daca nu ai un set de aptitudini atat de bune incat sa fie aia morti fara tine, nu am auzit pe nimeni sa negocieze cu succes in Romania salariul. Si in nici un caz la minimul pe economie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SuNaM):

Pai atunci totul este corect cum zice angajatorul, ca el te plateste si daca tu nu ai intr-adevar niste abilitati remarcabile, experinta in acel domeniu sau aptitudini de care ei sa aiba nevoie, salariul oferit este intr-adevar cel minim pe economie, fiindca nu au motive sa-ti dea salariu mare, neavand de unde sa stie daca esti capabil sa faci acel job.
Exista o perioada de proba la locul de munca, de 2-3 luni, unde esti supravegheat si analizat zi de zi, ca la sfarsitul perioadei de proba sa ti se faca contract permanent de munca sau sa te puna pe liber.

Marirea de salariu se face anual sau la 2 ani, depinde de companie, dupa ce se fac reviurile personalului muncitor, analizandu-se toata munca ta, cat de corect si rapid este facuta, daca esti sau nu o valoare pentru companie samd.

| SuNaM a răspuns (pentru Violleta2022):

Stiu si sunt de acord. Uite asta se intampla la companiile corporatiste unde chiar este ok si poti sa iti negociezi salariul. Dar ca sa vezi cum functioneaza Romania, socrul meu ca o persoana din mediu rural are o meserie. Excavatorist. Are experienta de vreo 15 ani. A schimbat locul de munca si bazat pe experienta lui, a cerut 200 de lei in plus la salariul de 1600( sub minimul pe economie cu mult). I s-a dat exact raspunsul ala cu compania e a mea... Acum, nimic din astea nu este legal. Dar pune tu un om care raspunde unui anunt de angajare de 1600 de lei si se negociaza la 200 de lei sa dea in judecata pe cineva. Intelegi? Eu de exemplu am fost team-leader peste tot pe unde am lucrat. Am negociat si 1000 lei la salariu la o companie americana. Si nu am experienta cat socrul meu. Doar ca eu lucrez in corporatii unde totul trebuie sa PARA legal si nice.

| Violleta2022 a răspuns (pentru SuNaM):

In cazul socrului tau, angajatorul a fost un fund de om, dar asta nu se intampla peste tot, ca nu toti sunt jigodii.
Intamplarea face sa fiu angajator, doar ca lucrez in occident de vreo 30 de ani.

| SuNaM a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai si eu tot in Occident.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la ei si intreaba i ei stiu ce slariu si sigur trebuie sa depui la ei CV pentru angajare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce am vazut pe olx nu e chiar asa. Cred ca e in regula, de ce nu cauti tu pe olx la locuri de munca.

| Lupică27 a răspuns:

Minim pe economie si munca ca la balamuc, asa e in toate magazinele, mai bine cauta altceva.

| SuNaM a răspuns:

Minimul pe economie. Dar la Paul si la Luca, baietii au o mica smecherie. Pe contract ai 8 ore si esti platit minimul pe economie. Managerul o sa te intrebe daca vrei sa faci o smecherie cu ei ca sa fii platit mai mult. O sa iti zica sa muncesti 16 ore pe zi( nu e legal dar se practica la patiserii, la 6:00 incepi si termini la 22:00 si o sa iti dea 2500 lei. O sa ai o zi la munca cu 2 acasa. Si tot asa. Iti zic din experienta ca nu merita, in afara ca te epuizezi, daca ai lucra atatea ore legal, ar fi mult mai mult de 2500.