| StefiMaria a întrebat:

Buna!
Ce liceu te pregateste mai bine pentru medicina?
Daca nu fac un liceu "normal" si fac unul cu profil medicinal, gen: "Colegiu national Victor Babes", sunt mai bine pregatita pentru aceasta facultate?
Merci, dau fundita! :* >big grin

Răspuns Câştigător
| Laviniaa a răspuns:

Nu are nici o legatura liceul absolvit cu facultatea la care urmeaza sa te inscrii.
Vei invata tot ce trebuie sa stii in cadrul facultatii respective. Nu este obligatoriu sa ai cunostinte despre medicina atunci cand te vei inscrie la aceasta facultate.

3 răspunsuri:
| smaranditza a răspuns:

Offfffff... liceu cu profil medicinal? fata draga, unde e limba romana? chiar si un medic trebuie sa vorbeasca corect romaneste.deci - liceul nu are prea mare legatura! insa, sigur, facand un liceu sanitar sau cu profil chimie-biologie, ai un atu in plus, din punct de vedere al cunostintelor si al limbajului de specialitate! dar, in general, urmand orice liceu, in special pe filiera teoretica, pregatindu-te din greu la chimie, biiologie si fizica, ai acces la fac. de medicina! repet, chiar si un medic are nevoie de cultura generala, doar medicii fac parte din elita societatii, nu?
succes

| anotherchild a răspuns:

Pai la un liceu `normal` - cum ii zici tu - nu inveti aproape nimic, care sa te pregateasca pentru. medicina.
In shimb daca o sa faci un liceu cu profid de specialitate - medicina - sau ceva legat de medicina o sa ai de invatat ceva ceva. Dar in ziua de azi medicina am vazut ca este ff cautata de studenti - doar ca in Romania nu o sa iti gasesti ceva de muca pe bani frumosi. Mori de foame - singura varianta e sa pleci afara.

| coopilluu a răspuns:

Pooi eu cred... dar in general ca sa devii medic sau asistent medical trebuie sa faci Stiinte ale Naturii