| SetYourselfFree a întrebat:

Ce părere aveți despre facultatea de litere? Am auzit ca ies multi șomeri de la această facultate,dar totusi, încă este nevoie de profesori de engleza, romana, care pot da meditatii pentru bac si altele.E chiar asa inutilă facultatea pe cum se zice?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la toate facultatile iesi direct somer, ca nici una nu vine cu loc de munca asigurat!
O fii nevoie de profesori de engleza si romana, dar anul ies la pensie 2-3 profesori si de pe bancile facultatii ies 200.
Fa si tu socoteala, unde se duc toti studenti care au terminat si nu-si gasesc de munca?
In somaj, sau la cules de capsuni prin Spania!

| alina2k18 a răspuns:

Nu e inutila deloc daca o combini si cu o limba straina, eventual daca faci si un master te poti angaja ca interpret, traducator in diferite institutii.
Plus ca profesor ai o meserie frumoasa si relativ relaxanta, curata, respectata, salariile au mai crescutwinking

| RobertMoon a răspuns:

E utilă doar daca vrei sa te faci profesor, dar degeaba faci facultatea asta daca nu urmezi in paralel și modulul psihopedagogic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea de litere e buna doar dacă vrei sa te faci profesor. Daca îți dorești asta, nu trebuie sa Asculți de x și y care spun ca nu e buna.Mai ales dacă ești profesor de matematica,romana, istorie, geografie, fizica, biologie. In special astea de bac. In liceul meu tot liceul făcea meditație la romana cu aceeași profesoara. Ii și refuza ca nu mai avea loc. Lua 30 de lei pe 2 ore. Țin minte ca zicea odată ca ea e full de la 7 de dimineața de când pleacă la
Liceu, la 12 pleacă de la liceu și are elevi pana la 9 seara. In fiecare zi. Imaginează ți câți bani. Se câștiga bine dacă îți place ce faci și ajungi profesor bun.