| anonim_4396 a întrebat:

Cei care sunteti la asistenta medicală generală puteti sa mi spuneti daca admiterea este pe baza de dosar sau nu? Si dupa terminarea facultății cam cat este salariul.

1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Se da examen de admitere. S-ar putea ca la Sibiu sa se mai intre pe baza de dosar, dar nu sunt sigur. La Cluj, Mures, Iasi, Bucuresti, se da examen. 50% bacul, 50% examenul de admitere.
Dupa terminarea facultatii depinde pe ce sectie o sa vrei sa lucrezi. In jur de 1500 de lei in mana, dupa un an de exeperienta in jur de 2000. Dar depinde foarte mult sectia si daca lucrezi la stat sau la privat.

Eu sunt in anul 3 la UMF Mures, AMG.