| anonim_4396 a întrebat:

cum imi pot da seama la ce am inclinatii in vitor! stiu ca e banala intrebara plss help FUNDAAA! love struck

Răspuns Câştigător
| Zartbitter a răspuns:

Întrebarea o fi banală, dar răspunsul nu este :-)
Gândește-te, dintre toate orele de la școală, care îți place cel mai mult. Fă un top de minim 3 opțiuni. Apoi, gândește-te, la fiecare dintre ele, dacă-ți place pentru că îți place profesorul, sau pentru că îți place ceea ce faci acolo.
Apoi, gândește-te ce ți-ar plăcea să faci și când ajungi acasă și nu mai ești la școală. Care sunt primele 3 lucruri pe care ai vrea să le faci. Încearcă să le definești în domenii (dacă-ți place să gătești - domeniul e numit gastronomie, dacă-ți place să ai grijă de flori - domeniul e grădinăritul, dacă-ți place să citești o carte - domeniul poate fi literatura, dacă-ți place să stai la televizor - domeniul e lenea și ignoranța) :-)

Fă chestia asta câteva zile la rând, pentru că vei avea rezultate diferite. Notează-le de fiecare dată și la final, compară-le. Așa vei găsi mai ușor care este domeniul care-ți place cel mai mult. Asta este înclinația ta în această perioadă.

Iar de-aici, tot ce trebuie să faci este să fii cât mai curios (sau curioasă) despre acel domeniu, să afli fiecare mărunțiș pe care-l poți afla, și, crescându-ți baza de cunoștințe, să-ți formezi o așa-zisă „arie de expertiză".

După vreo 10 ani, e posibil să descoperi că ai înclinație spre altceva :-)

Dar cât timp nu te oprești din descoperit lucruri noi, nu ai ce pierde.

1 răspuns:
| Maariiaa a răspuns:

Nimic nu te poate face să vezi viitorul, înclinațiile și idele pe care le voi avea. Știi doar trecutul și prezentul, în nici un caz viitorul!