| numarul13 a întrebat:

Daca e careva dintre voi pompier ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi, detalii despre acest loc de munca. Ca simplu pompier iti trebuie facultate? Dupa ce faci facultatea de pompieri ce poti sa devi mai exact?
Si daca imi puteti spune cam ce salar are un pompier ar fi minunat. Va multumesc anticipat!

1 răspuns:
| necdannec a răspuns:

Ca simplu pompier iti trebuie BAC-ul luat.
Ca si loc de munca este unul din cele mai dificile in care trebuie sa ai nervi de otel, sa fii stapan pe tine, rezistent la stress si oboseala fizica, sa stii sa iei deciziile potrivite la momentul potrivit. Nu e un loc pentru piti si nici pentru baietii de cartier. (ar muri in primele minute). Focul si electricitatea foarte rar iti dau o adoua sansa.
Despre salar nu cunosc prea multe. Cred ca undeva pe la 300-400 euro (in Romania) dar sunt multe avantaje extrasalariale.