| irina4219 a întrebat:

Buna, daca merg la un liceu pe profil uman, specializarea filologie pot deveni traducatoare? Ce alte meserii pot avea in urma acestui liceu?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da daca urmezi un curs sau o facultate in domeniu si daca ai calitatile necesare. Traducerea mot-a-mot nu este de ajuns. Uneori trebuie sa gasesti expresia similara, intr-o limba straina sau in romana, care sa redea fidel idea ce a vrut s-o exprime autorul originalului. Exemplu: traducerea expresiei "Tel maitre, tel valet" in "cum este stapanul, este si valetul", ar parea rigida. Noi avem ceva sinonim si care este si pe intelesul tuturor: "cum e turcul si pistolul".

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Meserii doar cu liceul e vânzător la profi, chelener etc. Nu ajungi traducător sau astfel de meserii doar cu-n liceu, trebuie să faci facultate

| Sonia822 a răspuns:

Nu cred. Limbi straine + master traducator