| NoName432 a întrebat:

Daca termin facultatea la universitatea de drept din Bucuresti si dupa plec prin intermediul ERASMUS sa imi dau licenta/masterul, pot lucra in calitate de magistrat in tara respectiva sau trebuie sa raman in tara?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu vei putea, deoarece nu cunsoti legislatia acelei tari.
In principiu, daca faci Universitatea de drept in Romania, este singura universitate unde nu poti profesa nicaieri in lume, decat in Romania, din cauza legislatiei locale.
Vrei sa faci o facultate de drept in strainatate, mergi in strainatate si fa-o!