| FloryTrandafir a întrebat:

Buna
Daca ti se da un avertisment pentru nerespectarea unor reguli la locul de munca la sediu, acest avertisment ( prima abatere sau a doua ) afecteaza la cartea de munca sau se introduce la cartea de munca? raspuns urgent

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista carnete de munca, au fost abrogate inca de la inceputul anului 2011. Toate sanctiunile disciplinare se tin la dosarul personal.
O sanctiune disciplinara te poate afecta pe viitor, respectiv sa fii sanctionat mai aspru la o alta abatere disciplinara sau la obtinerea unui nou loc de munca, daca iti va cere recomandare de la vechiul loc de munca.

| johnnny123 a răspuns:

Avertismentele tin de politica interna a firmei la care lucrezi. Nu apar in cartea de munca, dar daca in urma avertismentelor esti concediat disciplinar, aceasta o sa apara.

| FloryTrandafir explică:

Va multumesc frumos!