| ZitaRita a întrebat:

Bună! Mi-au spus mulți ca eu nu pot sa lucrez cu problemele pe care le am, ca și dacă ma angajează cineva ma va da afara cam în aceeași zi! Nu am mai lucrat nicăieri pana acum! La toate joburile se da interviu de angajare sau cum? Ce trebuie sa spun la aceste interviuri? Cum fac? Dacă le zic ca am asperger și ADHD ma vor angaja? Va rog sa ma ajutați!

33 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cine ti-a spus ca nu poti lucra dar sunt convinsa ca exista munca si pentru tine, doar tu ar trebui sa stii foarte clar ce stii sa faci, ce ti-a place sa muncesti, sa faci aplicatii la acele joburi, s amergi la interviuri samd.

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Nu te înțeleg ce ai cu mine! Nu am un handicap, am doar niște tulburări! Dacă vreunul din copiii tai ar fi avut ce am eu le spuneai ca au handicap? Tu nu știi ce e ala handicap! Pot fi mult mai deșteaptă decât tine!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZitaRita):

Mai fetita, nu am nimic cu tine, nici nu am mentionat ca ai avea vreun handicap, dar cred ca tu ai o problema serioasa de comunicare, daca esti rautacioasa si-mi rastalmacesti vorbele.
Eu doar te-am indemnat sa-ti cauti singura de lucru, fiindca doar tu esti capabila sa stii ce poti lucra, unde anume ti-ar place samd.

PS Multumesc bunului dumnezeu, copii mei s-au nascut sanatosi si au ajuns oameni mari cu joburi bune si viata de familie. Ti-as dori sa ajungi macar o zecime din cat sunt eu de inteligenta si unde am ajuns, fiindca am o functie de conducere intr-o companie straina, capatata dupa multi ni de studiu si munca asidua.

Pacat ca vorbesti urat jignind oamenii, asta am realizat abia acum de ce toti prietenii iti spun ca tu nu vei fi niciodata angajata nicaieri, fiindca esti raucatioasa si jignesti oamenii, nu pentru ac ai avea tulburari mentale.
Dar ma rog, viata iti va da ceea ce meriti!

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Ai zis ca nu ma primește la scoala de soferi, apoi ai zis ca nu ma primește decât la munca de jos! Tu nu înțelegi ce este handicapul!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZitaRita):

Si te-au primit la scoala de soferi?
sau ti-ai gasit de munca?
Vad ca tot cu intrebatul ai ramas, fiindca tot nimic nu ai realizat pana acum, ba chiar vii si intrebi fara sa te misti sau sa faci ceva pentru tine.

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Ti-am spus deja ca da, nu ești atenta

| ZitaRita explică (pentru ZitaRita):

Și de ce imi marchezi raspunsurile asa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZitaRita):

Mai fata, eu iti dau un singur sfat si te las in pace:
lasa rautatea si limba ascutita, ca jignesti oamenii si aia iti va aduce numai necazuri in viata!

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Nu te-am jignit! Tu ești cea care ma jignește

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Și tu dai numai răspunzi eronate!

| Violleta2022 a răspuns (pentru ZitaRita):

Pacat ca esti incapabila sa intelegi ceea ce am incercat sa-ti explic si ai raspuns cu jigniri si rautati, dar de vina sunt bolile mentale pe care le ai, asa ca, trebuie sa te las in pace, fiindca nu ma pot pune cu tine... deoarece esti odihnita!

| ZitaRita explică (pentru Violleta2022):

Mie nu îmi pari deloc inteligenta! Și dacă ești în Australia cum spui, ce mai cauți pe un forum din România sa dai sfaturi nefolositoare! Cauta ce e acela autism și ADHD și nu mai face pe deșteapta

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu ADHD-ul e mai greu, dar cred ca s-ar putea rezolva. Gindeste-te ca daca angajez pe cineva cu handicap, eu ca angajator primesc ajutor solid de la stat pentru 2 ani, cam egal cu salariul minim plus dari. In concluzie, daca iti ia un an sa inveti care e treaba si in al doilea iesi cam pe zero, mi-as permite sa te platesc cu salariul minim pe economie + bonuri de masa + un 500 de lei fara sa imi afecteze bugetul firmei in mod negativ.

| sofisis a răspuns:

Da de ce ai vrea sa spui asa ceva?

| ZitaRita explică (pentru sofisis):

Ma tem sa nu tipe la mine ca nu înțeleg anumite lucruri sau nu țin minte

| ValentinMihai78 a răspuns:

E extrem de greu în ziua de azi pentru oricine să se angajeze, persoană normală sau bolnavă. Patronii în ziua de azi se gândesc doar la profitul lor. Da, dacă nu greșesc, există o lege pentru persoanele cu dizabilitate care trebuie angajate, doar că e doar o lege pe hârtie. În realitate, greu găsești angajatori să o aplice.
Plus, din întrebările tale, observ că nici un băiat nu vrea să se încurce cu tine, deci e o situație dificilă pentru tine.

| ZitaRita explică (pentru ValentinMihai78):

Ce legătură are un băiat cu un loc de munca?

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru ZitaRita):

Adică?

| ZitaRita explică (pentru ValentinMihai78):

Ai zis ca niciun băiat nu vrea sa se încurce cu mine! Cum adica

| ZitaRita explică (pentru ZitaRita):

Eu vorbeam de a ma angaja undeva

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu iti face probleme, mai. Sunt atatea companii care se ocupa cu promovarea angajatilor cu probleme asemanatoare. Nu e un handicap ce ai tu, chiar deloc. Poti sa aplici online, sa vorbesti cu angajatori specializati in oameni care au probleme asemanatoare cu ale tale. Elon Musk are asperger si e cel mai bogat om din lume happy

| ALM2000RO a răspuns:

O să vin cu o opinie nepopulară, dar mi-o asum.
Ce nevoie ai să-ți găsești un loc de muncă având în vedere probleme pe care le ai?
Poți să-ți scoți certificat de încadrare în grad de handicap și vei primi o sumă frumușică lunar de la stat, bineînțeles în funcție și de gravitatea handicapului și de tipul bolii (de diagnostic). Te va evalua un medic psihiatru și te vor interna de 2-3 ori la interval. Eu cred că merită să încerci să obții certificatul, nu va mai trebui să-ți bați capul cu munca. Eu de exemplu iau aproape 2800 de lei lunar fiindcă am acest certificat, prefer să nu spun ce am, dar pot să-ți spun că am și eu probleme, chiar mai grave decât ale tale.
Uite, e o sumă frumușică și la nevoie completează suma și ai mei cu care stau.
Multă sănătate!

| ZitaRita explică (pentru ALM2000RO):

Eu sunt bolnava de sindromul asperger și ADHD! Tu ce tulburare ai?

| ZitaRita explică (pentru ALM2000RO):

Chiar este asa greu sa ma angajez cu tulburările mele?

| ALM2000RO a răspuns (pentru ZitaRita):

Nu vreau să spun aici, pot să-ți scriu în privat.

| ALM2000RO a răspuns (pentru ZitaRita):

Nu știu, depinde de angajator. Eu nu am susținut nici că e greu nici că nu e, îți sugeram/recomandam doar să-ți scoți certificat de încadrare în grad de handicap ca să primești pensie de boală și să nu fii nevoită să mai muncești. Dar dacă vrei cu orice preț să muncești, luptă să te angajezi, Asperger și ADHD nu-s tulburări așa grave dacă iei tratament și faci psihoterapie.
Apropo, ce vârstă ai?

| Sportacus123 a răspuns (pentru ALM2000RO):

Dar tu ce problemă ai de iei atâția bani? Îmi pare rău pentru tine, sper să te faci bine!

| ZitaRita explică (pentru ALM2000RO):

Eu am 22 de ani!

| ALM2000RO a răspuns (pentru Sportacus123):

Prefer să nu spun aici, dacă vrei pot să-ți spun în privat. Oricum, nu vreau să mă fac bine, deoarece am nevoie de banii ăștia fiind inapt de muncă.

| ZitaRita explică (pentru ALM2000RO):

Nu îți pot trimite mesaj deoarece nu ma lasa! Poți rezolva te rog?

| ALM2000RO a răspuns (pentru ZitaRita):

Nu putem coresponda prin mesaje în privat aici deoarece văd că ești utilizator junior. Din ce știu la 100 de răspunsuri date devii utilizator senior și poți da și primi mesaje de la ceilalți (tot useri seniori). Poate reușesc să-ți dau mesaj prin intermediul sistemului de felicitări al forumului.

| Motisor a răspuns:

Eu spun ca pana nu incerci nu ai de unde stii, gandeste-te cam la ce loc de munca ai putea face fata, dar sa nu te duci cu gandul ca totul o sa mearga bine si dupa sa fii dezamagita. Deci prima data fa-ti un plan, spre exemplu: eu ma pricept la bucatarie, pot sta cateva ore in sir si sa imi dedic timpul acolo, asa ca ma vad in stare sa lucrez intr-o bucatarie dintr-un restaurant. Dupa ce ti-ai facut un plan, poti merge si sa incerci la interviuri, si regula de aur este ca cine are nevoie de tine te primeste si cu bune si cu rele, dar nu te descuraja la prima incercare, cam atat.

| Mindfulness a răspuns:

Nu mai spune la nimeni unde te vei angaja că ești bolnava că o să te de-a afară sau o sa se comporte foarte urat cu tine,și nici dacă vei cunoaște un băiat,bărbat să nu îi spui la început,de fapt eu ți-aș recomanda sa nu spui nimănui,mai pui o întrebare pe aici și aia e,știm doar noi happy
Încearcă să te comporți normal și să nu te vezi cu probleme,ci normal,sănătos,fa afirmații că ești sănătoasă,chestii pozitive despre tine, niciodată negative.
Când te angajezi vorbesti mai puțin despre tine, problemele tale, in cel mai rău caz le spui că ești introvertita, timida.