| user643890655 a întrebat:

Buna! eu as dori sa ma duc la facultatea de architectura,doar ca nu as vrea sa ma duc la liceul de arte deoarece nu am mai desenet de ceva timp si nu imi mai place(dar si asa sunt talentata), care ar fi alte licee mai bune pentru a deveni arhitect?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un liceu de mate-infor sau mecanic/ industrial te-ar ajuta enorm, fiindca la arhitectura se face foarte multa matematica si asta o poti invata numai la licee cu profil unde matematica se face la nivel "avansat".

| cesaicumpar a răspuns:

Buna! Nu ai nevoie neaparat de un liceu special pentru a deveni arhitect. Sigur, un liceu specializat te-ar ajuta, dar poti face asta si singura sau cu ajutorul meditatiilor (stiu din experienta altor prieteni). Deci atat timp cat muncesti cu adevarat si ai o pasiune pentru asta, un liceu nu te va opri happy

- Echipa cesaicumpar.ro

| Draciisavaia a răspuns:

Mate-info, acolo înveți destulă geometrie pentru facultatea de arhitectura.