| Alei1111 a întrebat:

Buna!
Eu sunt la filologie. Vreau sa merg la o facultate de management. Am gasit aceast departament la Facultatea de Științe Economice și Gestiunea Afacerilor(UBB), dar si la Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (tot UBB). De asemenea, am inteles ca si de la facultatea de business poti deveni manager.
Din ce se da admitere la aceste facultati? Se da si din matematica?
Nu am gasit informatii pe site-urile lor. Tot ce am gasit au fost rezultatele la admitere de la cei care au intrat anul asta. Nu stiu unde sa caut
Mulțumesc anticipat! (Pun intrebarea la mai multe categorii, deoarece nu stiu unde se incadreaza- in caz ca o vedeti de mai multe ori)

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca termini facultatea, nu devii dintr-odata manager (director).
Prima data incepi la o masa de birou, cu aranjatul actelor.
Doar dupa o experienta indelungata (sau pile mari, eventual in propria ta firma) poti deveni "manager".

| SingleForOne a răspuns:

Nu ajungi "manager" cu facultatea de manager, ci cu experiență și relații, 90%, iar facultatea 10% ca lucruri generale de știut. La fel ca și cealaltă, de științe politice. La început vei lucra ca "o clonă" pentru șeful tău, adică doar +1 nivel față de angajații de jos; muți hârtii din loc în loc, acorzi salarii, motivezi echipa, etc... de acolo, începi să mergi mai sus. Te-ar ajuta și un master, și câteva certificări specializate și acreditate în țările unde vei lucra.

| meli120 a răspuns:

Buna.
Puțini manageri au terminat management...
De fapt in multinationala unde lucrez eu nici macar unul nu a terminat o asemenea facultate.
In functie de profilul companiei se aleg manageri cu o arie de expertiza in acel domeniu tehnic. Uneori sunt absolvenți de drept, uneori de contabilitate.
Daca te referi manager de resurse umane atunci uneori sunt absolventi de resurse umane.
Cunosc si persoane studente care isi caută job, sincer am incercat sa ii sfatuiesc din anul 1 ca nu este ok, iar acum incep anul 3 si au realizat ca au nevoie de un master pe alta specializare macar ca sa fie relevanti pe piata muncii.
Uneori la firme mai mici sunt manageri absolventi de limbi straine care contin engleza.
Nu te sfatuiesc sincer sa te chinui 3 ani intr-o facultate fara finalitate, sa nu mai zic sa o si platesti.
Spor si bafta.