| Annä_Anné_1997 a întrebat:

help me pls. am nevoie de o fotografie sa un video, in care sa vad cum se face sfoara aerobica, dar sfoara sa fie! nu spagatul, ca nu stiu cum se face corect!

2 răspunsuri:
| pinkpityc a răspuns:

"Sfoara" se obtine dupa exercitii zilnice (cind ai tu timp liber, bineinteles-dar, ar fi ideal de 2x/zi, dimineata si seara), executate gradat (deci, putin cite putin! fara exagerari pentru. a obtine cit mai rapid rezultate-risti intinderi de ligamente sau chiar ruperi de ligamente-fereasca D-zeu!), cu o incalzire temeinica si prealabila a tuturor muschilor piciorului, pornind de la laba piciorului catre coapse.
Exercitii pregatitoare:
1.mers pe virfuri, mers pe calciie, mers pe partea exterioara a labei piciorului, mers pe partea interioara a labei piciorului, rotirea labei piciorului inainte si inapoi, apoi acelasi lucru dar cu vf. piciorului lipit de sol;
2.genuflexiuni, cu talpa lipita de sol dar si varianta mai dificila, pe virfuri;
3. fandari spre inainte pe un picior, apoi pe celalalt (miinile pe sold);
4. fandari spre lateral pe un picior, apoi pe celalalt (miinile pe sold);
5.din pozitia asezat, picioarele cit mai departate, se apuca virful piciorului cu ambele miini apoi se incearca atingerea gambei cu capul;
6.la fel si pentru. celalalt picior;

7.de aici poti trece la executia propriu-zisa a "sforii", gradat.Atunci cind apare senzatia de durere, te opresti si mai continui data viitoare asta pentru. ca, timp de citeva zile vei incerca si o febra musculara ce te va deranja un picut putin cite putin vei avea si rezultatele dorite, trebuie sa ai rabdare si sa perseverezi totusi, ma intreb de ce nu te ajuta prof-ul sau prof-a de sport, chiar la ora
Iti doresc mult succes!

| Annä_Anné_1997 explică (pentru pinkpityc):

As dori o poza, clara cum sa fac sfoara mai am doar 5 cm. pana jos, dar nu stiu daca o fac bine thinking