| Roman32 a întrebat:

Bună, îmi puteți spune dacă după facultatea de filosofie și științe politice Iași o să îmi găsesc un loc de muncă
Adică eu am auzit că o faci in mare parte degeaba deoarece îți găsești foarte greu de lucru

Răspuns Câştigător
| aaanamariaaa a răspuns:

Poate la stat, dar în privat e imposibil sa nu găsești un loc de munca. Nu este o facultate foarte foarte căutată gen(UMF, politehnica, IT), dar asta nu înseamnă ca nu exista și alte meserii de care chiar este nevoie. De exemplu poti lucra ca administrator fie la stat ori la privat, ca profesor, ca asistent social (primărie, spital, dgaspc-si ca administrator tot la aceste instituții). Nu trebuie sa te descurajezi ca nu ar fi o facultate care nu ți ar folosi sau nu ai găsi locuri de munca. Cauta și pe olx ca sigur găsești macar de administrator ( salariul undeva la 2500lei) din câte știu eu, asta la început, după ajungi la 3000 și ceva, maxim 3500lei, nu e un domeniu foarte plătit dar e destul de ok( asta la stat), la privat depinde la cine lucrezi și poate ți ar da și mai mult plus bonuri de masa. Dacă vrei în Iași, ar trebui sa găsești macar pana la sfârșitul anului un loc de munca stabil. Bafta multa sa iti ajute Dumnezeu!

2 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Incearca sa faci si modulul psihopedagogic, poate iti gasesti un loc in invatamant, desi la o ora pe saptamana 1 an cat stiu eu ca se facea odata o sa te plimbi pe la nu stiu cate licee, dar nu strica sa ai hartia, o poti valorifica doar cativa ani cred.
De asemenea ia in considerare posibilitatea de a ramane in invatamantul superior la facultatea respectiva - masterat, doctorat, asistent universitar etc. Daca ai note mari poti avea bursa, deci nu e rau.
Poti incerca sa faci un masterat la alta facultate cu sanse mai mari de angajare, si asta este chiar foarte bine.
Alte locuri de munca de care te-ai putea interesa inca din timpul facultatii: colaborare la vreun ziar, revista televiziune, radio.
Daca nu-ti gasesti nimic in domeniu, mai poti incerca sa faci un curs de inspector resurse umane dupa ce termini, desi nu este un job prea roz. Tineri studenti si absolventi mai angajeaza pe la call-centere in Iasi. Nici acolo nu e prea bine. In sfarsit, vezi tu ce varianta ti se pare suportabila.

| Solann a răspuns:

Filosofie și științe politice?
Ai facut-o ca sa aio hartie in rama. Sa te bati in piept ca ai diploma universitara. Ce meserie poti sa practici cu asta?