| dededede17 a întrebat:

Intru in a 11-a la mate-info si as vrea sa dau la medicina dentara. Cum ar trebui sa procedez. In ce consta admiterea? Bacul conteaza? Medicina dentara am inteles ca nu e specializare a medicinii generale.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Medicina dentara este un program de studiu separat de medicina generala sau de farmacie sau de asistenta medicala generala sau de tehnica dentara etc. Facultati de medicina dentara( cu durata studiilor de 6 ani, echivalent a 360 credite) pot fi cautate pe site-urile Universitatilor de Medicina si Farmacie din toate centrele universitare din Ro.

Pentru cele mai bine prestigioase UMF-uri din Ro, la examenul de admitere conteaza doar notele obtinute de candidati la probele de concurs (biologie, fizica, chimie) in ordinea descrescatoare a acestora si in limita locurilor disponibile ---media generala de la ex. de bacalaureat conteaza numai in cazul departajarii candidatilor cu medii egale care concureaza pe ultimul loc scos la concurs. La altele, cum este UMF Iasi, conteaza si media de la bac (http://www.umfiasi.ro/......enta.aspx)

Vezi un GHID ADMITERE 2014 la UMF Cluj Napoca:http://www.umfcluj.ro/mmedia/ghid2014/index.html#/16
Vezi, la UMF Bucuresti : http://www.umfcaroldavila.ro/index.php/viitori-studenti/admitere-2014

1 răspuns:
| 2Low a răspuns:

Bineinteles,dar la medicina intr-un procent mai mic conteaza bac-ul.Medicina dentara se face in 6 ani precum si cea generala.
Cel mai mult o sa conteaze examenul de admitere,dar, un exemplu la medicina la Iasi primesti si puncte in plus pentru activitati extracurriculare, diplomele la olimpiada la biologie, etc.) Medicina dentara nu este o specializare a medicinii generale si nu este nevoie sa faci rezidentiatul, deoarece iesi direct pe specializare.