anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
La facultatea de contabilitate si informatică de gestiune(București), am văzut că admiterea se face pe bază de dosar, dar am câteva nelămuriri.
1) ce trebuie sa scriu in eseul motivational?
2) mai dau competente lingvistice la română anul acesta la facultate, avand in vedere ca elevii de clasa a 12 a nu au dat competentele? ( țin să mentionez ca ele au fost echivalate cu mediile din liceu, dar ma intreb daca este validă treaba asta)
3) se va adauga la medie 70% din media de bac si 30% si media celor 4 ani de liceu? ( sau doar la unele specializari din cadrul acestei facultati).

Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, iti atasez link-uri direct de la ASE, de pe site-ul lor oficial.
1. https://admitere.ase.ro/......tional.pdf
2. Nu se mai da nicio competenta pentru ca diploma de bacalaureat atesta competentele lingvistice, doar strainii dau proba respectiva si cei care merg pe studiu intr-o limba straina, deci nu, noi romanii nu mai dam de mult, e si lege din ce am citit. Aveam aceeasi nelamurire dar am aflat ulterior ca diploma de bac, prin acele competente lingvistice atesta treaba asta.
3.Da, asa se face media ponderata intre aceste medii, pe baza careia se va face repartizarea. Valabil la toate facultatile, main putin la Drept cred.

0 răspunsuri: